Mariaż bieli i drewna. Nowoczesny, rodzinny dom w Czechach

Rodzinny dom zaprojektowali architekci z pracowni Markéta Bromová architekti. Budynek znajduje się w mieście Beroun w Czechach. To skromny dom z płaskim dachem, który zaprojektowany został w duchu modernizmu. Powtórzeniem tej estetyki jest wnętrze domu.

Projektując dom architekci dokładnie poznali potrzeby lokatorów. Zadbali też o ich poczucie prywatności i komfort użytkowania. Sprzyja temu przemyślany układ funkcjonalny oraz liczne schowki, dzięki którym można łatwiej zadbać o porządek.

Budynek stanął na działce na obrzeżach miasta. To zielona okolica, która gwarantuje bliski kontakt z naturą. Pewną trudnością stanowiło ukształtowanie działki, która nie jest równa. Architekci uporali się z różnicą wysokości cofając bryłę od frontu działki, który sąsiaduje z drogą dojazdową.

Rodzinny dom został zaprojektowany w kształcie litery “L”. Tuż obok zaprojektowany mniejszy budynek, w którym znajduje się sauna, strefa relaksu oraz garaż i pomieszczenie techniczne. Co ciekawe, te dwa ostatnie znajdują się na pierwszym piętrze, ale różnica poziomu terenu sprawia, że do środka z powodzeniem wjeżdża auto.

Część dzienna składa się z salonu, który wyróżnia ogromna, szklana ściana. Salon sąsiaduje z tarasem, a dzięki drzwiom można do niego szybko przejść – otwarcie drzwi symbolicznie powiększa salon, który wizualnie łączy się z ogrodem. Obok znajduje się kuchnia, która również ma ogromne okno. Dzięki tym licznym przeszkleniom do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła.


Część prywatna domowników zaprojektowana została w zachodniej części budynku. Składa się z sypialni, których okna skierowano w stronę oddaloną od sąsiednich zabudowań. W części tej powstała też łazienka, której okno kadruje widok na zieleń. Na przeciwległym końcu domu znalazła się strefa wejściowa oraz gabinet z oknem skierowanym na północ.

Co ciekawe, dzięki sprytnemu projektowi, patrząc na budynek od strony ulicy widać tylko podjazd do garażu, a następnie długi pas zieleni. Dom zdaje się więc być ukryty przed wzrokiem spacerujących ulicą osób. Wykorzystanie nierówności terenu dobrze widać na ostatnim zdjęciu w galerii poniżej.

fot. Veronika Raffajová, projekt: Markéta Bromová architekti (www.marketabromova.cz)

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Wnętrza | Minimalizm | Kuchnia | Sypialnia | Czechy | whiteMAD na Instagramie