Marina Abramović odtworzy słynny performans

Marina Abramović odtworzy swój słynny performans, by wesprzeć Ukrainę!

Marina Abramović odtworzy swój słynny performans “Artystka Obecna”, aby wesprzeć Ukrainę. To jeden z najbardziej szokujący wydarzeń w historii sztuki. Kontrowersyjny performans po raz pierwszy odbył się w muzeum MoMa w 2010 roku, czyli ponad 12 lat temu. Abramović 16 kwietnia odtworzy projekt w Nowym Jorku, a zebrane w ten sposób pieniądze przekaże na rzecz Ukrainy. 

Marina Abramović jako córka jugosłowiańskich partyzantów od lat krytykuje działania wojenne i wspiera ofiary konfliktów zbrojnych. 75-letnia artystka nie pozostała zatem obojętna wobec tragedii Ukraińców. Marina Abramović nawiązała współpracę z platformą aukcyjną Artsy, dzięki czemu można wylicytować spotkanie z artystką i bezpośredni udział w jej performansie.

“Naprawdę mnie to boli. To boli tak bardzo, bo wojna boli w ogóle. Ukraina może być [kolejną] Syrią. Kiedy tworzysz sztukę, musisz stworzyć coś, co jest w rzeczywistości transcendentalne, co może być wykorzystane na tak wiele różnych sposobów, jak potrzebuje tego społeczeństwo w danym czasie” — powiedziała 75-latka w rozmowie z “W Magazine”.Licytacja zakończy się 25 marca w południe. Do wygrania są dwa spotkania, pierwsze dla jednej osoby, a drugie dla dwóch. 16 kwietnia szczęśliwcy zostaną uwiecznieni na zdjęciu przez Marco Anellego, który w 2010 r. sfotografował prawie wszystkich uczestników programu “Artystka obecna”.

Dochód z akcji zostanie przekazany na rzecz organizacji Direct Relief, która współpracuje z takimi organizacjami jak ukraińskie Ministerstwo Zdrowia, aby zapewnić potrzebną pomoc medyczną i przygotować się do niesienia długoterminowej pomocy osobom przesiedlonym lub dotkniętym wojną.

Czym jest “Artystka obecna” Mariny Abramović? 
Projekt “Artystka obecna” (ang. The Artist Is Present) został wystawiony przez Abramović po raz pierwszy w 2010 roku w muzeum MoMa. Performans polegał na zapraszaniu odwiedzających do wspólnego siedzenia w ciszy przy stole w centrum galerii sztuki. Emocjonalny pakiet, który towarzyszył uczestnikom był potęgowany przez przeszywający wzrok artystki, która w ciszy wpatrywała się w oczy swoich gości. Okazało się, że banalny wydawałoby się projekt, odbił się szerokim echem w świecie sztuki. Uczestnicy performansu wyrażali różnorodne emocje. Od radości, przez smutek, zakłopotanie, ból, a nawet strach, czy gniew.

Wśród uczestników znalazło się 1,5 tys. osób, które usiadło w ciszy naprzeciwko Abramović. Wśród nich znaleźli się m.in. Sharon Stone, Lou Reed, Jay-Z i Björk, ale także Ulay — były partner artystki. Artystka łącznie, w ciągu 3 miesięcy spędziła w milczeniu niemal 800 godzin wpatrując się w swoich gości.

Czytaj też:Sztuka | Wydarzenia  | Kultura | #SolidaritywithUkraine | Muzeum

 

źródło: Marina Abramović odtworzy słynny performans / Materiał Prasowy / Artsy 
zdjęcia: wikicommons.org /CC BY-SA 3.0