Marka ​bro.Kat wypuściła kolekcję biżuterii z węgla

Gdy w 2010 roku ukazała się pierwsza kolekcja biżuterii o nazwie „Hohglance”, co oznacza wysoki połysk, natychmiast zainteresowały się nią wszystkie media. ​Bogna Polańska i Roma Skuza – założycielki oraz pomysłodawczynie marki ​bro.Kat wypuściły biżuterię z węgla.

Niepowtarzalność poszczególnych egzemplarzy wynika z samego materiału – węgla kamiennego. Każda bryłka węgla, z racji ich odłupania z większego kamiennego bloku, ma jedyny w swoim rodzaju kształt – opowiadają założycielki ​bro.Kat.

Idea powstania biżuterii z węgla była cudowna w swojej prostocie: Bogna i Roma chciały stworzyć biżuterię kojarzącą się ze Śląskiem, którą będzie można kupić nie tylko dla siebie, lecz także na prezent.

Lokalność i tradycja – myślę, że to nas wyróżnia. Węgiel to nieodłączny element historii Śląska. Dlatego wiele
osób nosi nasze wisiory czy pierścionki ze względu na wartość sentymentalną. Są to często osoby z rodzin górniczych, w których dziadek pracował w kopalni, a ojciec i syn kontynuują tę tradycję – mówi Roma.

Ku radości założycielek​ „czarne złoto” podbiło serca nie tylko rodowitych mieszkańców Śląska, ale przyciągnęło
również osoby z innych stron Polski, które szukają oryginalnej biżuterii wykonanej ręcznie.
Marka ​bro.Kat  rośnie w siłę. Właśnie nawiązałyśm wspólpracę z kolejnym jubilerem, aby sprostać
ilości zamówień i przy tym nadal wykonywać biżuterię w duchu hand made. Kolejnym krokiem jest pokazanie Polkom jak się nasze błyskotki nosi – mówi Bogna.

Kąty Proste, 360°,​ czy Klasyczna to nazwy kolekcji bro.Kat, które tej wiosny wychodzą z cienia. Kampania reklamowa marki przedstawia biżuterię z węgla w nowej, świeżej odsłonie i zachęca, aby nosić ją do wszystkiego.

O marce:

Pracownia bro.Kat została założona w 2010 roku przez Romę Skuzę oraz Bognę Polańską. W pracy zajmujemy się architekturą, projektowaniem wnętrz, scenografii, wystaw, instalacji, a także produktu. Nasze projekty zdobyły nagrody i wyróżnienia w kilku konkursach, a także były publikowane zarówno w kraju jak i za granicą. Posiadamy doświadczenie we współpracy zarówno z klientami prywatnymi, firmami, jak i instytucjami publicznymi. W naszej pracy szukamy rozwiązań funkcjonalnych, niestandardowych i zaskakujących. Realizujemy projekty współpracując ze sprawdzonymi wykonawcami, a także aktywnie uczestniczymy w realizacji inwestycji.

Nazwa pracowni to transformacja pierwszych sylab naszych imion (Bogna, Roma) oraz nazwy miasta, w którym żyjemy i pracujemy – Katowic. Ich połączenie tworzy słowo bro.Kat, kojarzące się z czymś mieniącym, ozdobnym. Brokat to bezpośrednie nawiązanie do „czarnego złota”, jak na Śląsku nazywa się węgiel. Niegdyś na nim budowano bogactwo regionu, dziś, gdy jego rola jako paliwa kopalnego spada, staramy się odkrywać go na nowo w naszej działalności projektowej tworząc kolekcję biżuterii z węgla – Hochglance, którą wprowadziłyśmy do stałej sprzedaży.

Zobacz również: Biżuteria | Edytorial | Kolekcja | Fotografia | Moda

Marka ​bro.Kat

zdjęcia: Katarzyna Jankowiak
modelka: Klaudia Szypa
makijaż i włosy: Karolina Kusa
art direction/style: Katarzyna Jankowiak i Agata Jankowiak

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły