Polka finalistką prestiżowego konkursu Show Boats Design Awards

Z dumą opisujemy sukcesy naszych rodaków, w szczególności kiedy ich osiągnięcia zakrawają na skalę międzynarodową. Tak jest w przypadku Marleny Ratajskiej – studentki Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Marlena Ratajska znalazła się w ścisłej, finałowej czołówce ogólnoświatowego konkursu Show Boats Design Awards, w kategorii Young Designer of the Year 2016 (Młody Projektant Roku 2016). Studentka mieszka obecnie w Szwajcarii, gdzie pracuj w jednym z biur architektonicznych. Po zaliczeniu wszystkich semestrów – pozostała jej już tylko obrona pracy magisterskiej. Jednak nikt, nie spodziewał się, że jej praca dyplomowa okaże się takim sukcesem. Interesujący jest fakt, że Polka w przeszłości przez pewien okres zajmowała się inwentaryzacją na jachcie, co pozwoliło jej zaznajomić się z konstrukcją i podstawami budowy luksusowych łodzi. To właśnie jachty postanowiła uczynić głównym tematem swojej magisterki, realizowanej pod opieką dr hab. inż. arch. Antoniego Taraszkiewicza, Dziekana Wydziału Architektury.

Sam konkurs dotyczył zagospodarowania kadłuba 45-metrowego jachtu motorowego. Warunkiem było zaprojektowanie nadbudowy tak, by spełnić określone wcześniej kryteria postawione przez potencjalną przyszłą właścicielkę jachtu – włoską projektantkę mody. Założeniem było stworzenie jednostki luksusowej, funkcjonalnej ale także z udogodnieniami pozwalającymi na relaks i rozrywkę dla właścicielki i jej gości.

Marlena Ratajska sama o projekcie mówi tak :

Do konkursu zgłosiłam się dość spontanicznie, praktycznie w ostatniej chwili. Nie mogłam więc poświęcić pracy nad tym projektem tyle czasu ile bym chciała. Tworzyłam go w wolnych chwilach – po pracy oraz w weekend. Przez to pewnie nie udało mi się pokazać wszystkich moich możliwości.

Wbrew skromnej opinii naszej studentki, stworzony przez nią projekt spełnił wymagania jury, zarówno jeśli chodzi o koncepcję, jak i wystrój wnętrza jachtu. Górny pokład łodzi to przestrzeń przeznaczona dla właścicielki, gdzie został umiejscowiony jej apartament oraz mostek kapitański z odrębnym pionem komunikacyjnym. Niżej, na rufie pokładu głównego, znajduje się zadaszona przestrzeń jadalniana z grillem teppanyaki, dwa pomieszczenia spa, salon wypoczynkowy oraz salon piękności. W przedniej części autorka projektu zlokalizowała otwartą przestrzeń jadalniano-wypoczynkowo-kinową, a także zagnieżdżone w dziobie jaccuzi. Dolny pokład dzieli się na trzy części. Przestrzeń dla gości z dwiema sypialniami, siłownią i sauną oraz pomieszczenia dla załogi mieszczą się w części środkowej. Na rufie znajduje się natomiast strefa sportów wodnych i przestrzeń w stylu klubu plażowego z barem i basenem.

Główną nagrodę otrzymał za swój projekt student amerykańskiego Art Center College of Design – Baoqi Xiao. Jednak znalezienie się w szóstce najlepszych młodych projektantów jachtów na świecie to ogromny sukces Marleny Ratajskiej. W nagrodę weźmie udział w sponsorowanych przez organizatora konkursu wycieczkach do dwóch stoczni – w Holandii i w Niemczech. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie organizatora konkursu.

Poniżej prezentujemy projekt Marleny Ratajskiej i jej współzawodników. Jak myślicie, który najlepszy?