Hotel Marriott w Warszawie, jeden z najbardziej znanych i luksusowych hoteli w Polsce, po 35 latach funkcjonowania opuszcza prestiżową lokalizację przy Alejach Jerozolimskich. To ważny moment, który kończy pewien rozdział w historii warszawskiej gościnności.
Hotel Marriott w Warszawie został otwarty w 1989 roku jako pierwszy hotel tej sieci w Europie Środkowo-Wschodniej. Od samego początku stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Jego prestiż i popularność rosły dzięki wysokiemu standardowi usług oraz strategicznej lokalizacji tuż obok Dworca Centralnego. Hotel oferował ponad 500 luksusowych pokoi i apartamentów, nowocześnie urządzonych i wyposażonych w najwyższej jakości udogodnienia. Widoki z okien pokoi na panoramę Warszawy były jednym z jego największych atutów.
Początek lat 90. Źródło: Panoramio, Autor: Roman Eugeniusz
Od pewnego czasu media informowały o narastających sporach prawnych między właścicielem wieżowca, spółką LIM Center, a siecią Marriott. Główne problemy dotyczyły rozliczeń z okresu pandemii, które wywołały napięcia między stronami. W 2010 roku Marriott International przedłużył swoją umowę najmu powierzchni w budynku aż do 2044 roku. Umowa została zawarta ze spółką LIM Joint Venture, która jest administratorem obiektu. Mimo tego, konflikty prawne, w tym kilka postępowań toczących się przed polską prokuraturą oraz Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Londynie, wpłynęły na decyzję o zakończeniu współpracy.
Pięciogwiazdkowy hotel Marriott na zawsze pozostanie w pamięci warszawiaków jako symbol luksusu i wysokiego standardu gościnności. Przez 35 lat działalności gościł tysiące międzynarodowych turystów, biznesmenów i celebrytów, stając się ikoną w krajobrazie stolicy. Przyszłość budynku przy Alejach Jerozolimskich pozostaje otwarta. Spółka LIM Center, jako właściciel wieżowca, będzie musiała zdecydować o dalszych losach tej prestiżowej nieruchomości. Możliwe, że w miejscu dawnego Marriottu pojawi się inny hotel lub kompleks biurowy, który na nowo zdefiniuje charakter tego miejsca.
Odejście Marriott International z kultowego budynku przy Alejach Jerozolimskich to koniec pewnej ery w warszawskiej gościnności. Hotel, który przez 35 lat był symbolem luksusu i prestiżu, teraz ustępuje miejsca nowym możliwościom. Decyzja ta otwiera nowe perspektywy dla rozwoju tego wyjątkowego miejsca w sercu Warszawy.
Źródło: e-hotelarz.pl, urbanity.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Hotel | Wieżowiec | Warszawa | Ciekawostki