Masz w domu owady? Wydrukuj im dizajnerski dom!

Pomysł brzmi trochę niepoważnie, jednak wcale taki nie jest. Holenderski artysta i projektant stworzył serię plastikowych domów dla owadów, które żyją w naszych domach. Po co? Przekonajcie się!

Projekt powstał w amsterdamskiej pracowni projektanta Angelo Renna. Holender stworzył serię niewielkich plastikowych schronień dla owadów, które można pobrać z jego strony i wydrukować za pomocą drukarki 3D. Celem jego projektu jest uświadomienie nam, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają insekty, a także pokazanie jak wiele z nich mieszka w naszych domach.Z pewnością nie raz zauważyłeś małe istotki biegające po Twoim domu. Mrówki, które rzędem spacerują do jedzenia, pająki wijące pajęczyny w narożniku mieszkania, czy biedronki tłoczące się przy oknach. Ona są tylko niewielką częścią wszystkich owadów w naszych domach! 

Angelo Renna wskazuje wyniki badań, które mówią, że w przeciętnym domu żyje około 100 gatunków insektów. Wśród nich pająki, chrząszcze, motyle, muchy i muszki, stonogi, ćmy i wiele, wiele innych. Projektant postanowił stworzyć domki, które będą przeznaczone dla konkretnego gatunku. W ten sposób powstało owalne schronienie z wąskim wejściem dla motyli i ciem, kostka z małym otworem i wewnętrznymi korytarzami dla mrówek, okrągła tacka dla pająków polujących z zasadzki, czy domek w kształcie grzyba dla biedronek.

Jak dodaje ich autor, drugim celem domków jest skumulowanie owadów w dogodnym dla nas miejscu co pozwala na prowadzenie obserwacji ich życia, a także odciąga najmniej mile widzianych gości, np. pająki z dala od naszego łóżka.