Masz zbędną książkę? W Szczecinie wymienisz ją na sadzonkę dębu

W Szczecinie startuje akcja, w ramach której będzie można wymienić książkę dla dzieci lub komiks na sadzonkę dębu. Miasto przygotowało dwa tysiące donic z roślinami.

Akcja “Liść dębu” to pierwsze tego typu wydarzenie w Szczecinie. Dokładnie 3 lata temu pracownicy Zakładu Usług Komunalnych założyli plantację dębów. Posłużyły im do tego nasiona pozyskane w lasach miejskich Szczecina. Zrobili to z myślą o mieszkańcach, którym w prezencie chcieli przekazać przepiękne sadzonki. Już w niedzielę będzie można odebrać ten niecodzienny prezent.

Sadzonki będą przekazywane do godziny 14 na Jasnych Błoniach. Tuż przy fontannie ustawione zostanie stoisko, do którego będą dowożone nowe drzewa. Na mieszkańców czeka aż 2 tysiące sadzonek! Jak ją zdobyć? Warunek jest jeden: należy przynieść komiks lub książkę dla dzieci. Lektury muszą być w dobrym stanie, następnie trafią do szczecińskich szkół. Każda osoba może przynieść maksymalnie pięć książek. Za każdą otrzyma jedną sadzonkę dębu.

Co ciekawe, szczecińscy leśnicy wyposażą dwie wybrane placówki w oryginalne, leśne meble – to regały, które wykonane zostały własnoręcznie. Regały ustawione zostaną w szczecińskich szkołach.

Dodatkowa niespodzianka czeka na pierwszych 100 osób, które wezmą udział w akcji “Liść dębu”. Otrzymają niespodziankę w postaci grubego drewnianego plastra, który po np. zaolejowaniu może posłużyć jako deska kuchenna. Zastosowań tego plastra jest naprawdę sporo. Ważne w tym wszystkim jest to, że wykonane zostały z uschniętych drzew bądź wiatrołomów.


W zeszłym roku Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie rozdał mieszkańcom ponad 900 dwumetrowych drzewek jabłoni. Partnerem tamtego wydarzenia był Ecogenerator.

Czytaj też: Szczecin  | Ekologia | Las | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Szczecin

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły