Studentka z Polski stworzyła materiał z odpadów po burakach.

Polska burakiem stoi. Okazuje się jednak, że nie wykorzystujemy jego potencjału, a w czasie procesu wysładzania cukru tworzymy kilka innych produktów ubocznych. Sonia Jaśkiewicz, absolwentka School of Form znalazła na to rozwiązanie – materiał z odpadów po burakach! 

Projekt Buraki Lab powstał jako praca dyplomowa w School of Form, teraz przekształcił się w startup Waste Lab. Projektantka koncentruje się na tworzeniu biomateriałów z produktów ubocznych wytwarzanych podczas przetwarzania buraków cukrowych – liści i pulpy buraczanej. Liście buraka cukrowego stanowią największy odpad w polskim rolnictwie. Każdego roku w Europie powstaje około 20 milionów ton wysłodków buraczanych. Materiał z odpadów po burakach może być dla nich nowym zastosowaniem!

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej przemysł szuka nowych technologii. Nasze społeczeństwo stopniowo stara się wyeliminować tworzywo sztuczne. Firmy pracują na nowych materiałach, takich jak rozwiązanie zaproponowane przez absolwentkę School of Form. Racjonalna gospodarka odpadami jest jednym z wyzwań współczesnego przemysłu. Ważne jest takie pokierowanie produkcją, by zagwarantować wykorzystywanie surowców odnawialnych przy jednoczesnym zagospodarowaniu wszystkich produktów ubocznych i utworzonych strumieni odpadów.

“Zastanawiałam się nad tym, jak nadać nowe życie odpadom organicznym, które każdego dnia produkujemy w fabrykach, ale też we własnych domach. Dowiedziałam się, że największymi resztkami w polskim rolnictwie są liście buraka cukrowego i że w czasie procesu wysładzania cukru powstaje kilka produktów ubocznych. Jednym z nich jest wysłodek buraczany. To surowiec, który jest cennym rodzajem biomasy ze względu na dużą zawartość celulozy, hemicelulozy, ligniny i białka” – wyjaśnia projektantka Sonia Jaśkiewicz.

Surowiec kształtowany jest w gamę różnorodnych produktów, m.in.: naczyń, doniczek wolnych od substancji toksycznych. Materiał buraczany z powodzeniem może służyć jako opakowania na żywność, np. pojemniki, w które pakowane są posiłki na wynos, lub popularne diety pudełkowe. Produkt jest na tyle trwały, że w przyszłości mógłby stać się zamiennikiem szkodliwych dla zdrowia (zawierają formaldehyd) płyt pilśniowych (MDF) wykorzystywanych w meblach.

“Po dyplomie zdobyłam dofinansowanie na rozwój projektu. Teraz jestem na etapie badań mechanicznych, które wskażą, gdzie jeszcze mój materiał będzie mógł znaleźć zastosowanie. Testuję również możliwość produkcji na większą skalę. Produkty biodegradowalne w obecnej sytuacji stały się koniecznością. Potrzebujemy różnych materiałów. Z mojego punktu widzenia ważne jest, żeby globalne problemy rozwiązywać lokalnie” – dodaje Sonia.

Sonia Jaśkiewicz, absolwentka School of Form Uniwersytetu SWPS, twórca startupu Waste Lab. Jej projekty były prezentowane, m.in.: podczas międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów „make me!” na Łódź Design Festival oraz na Gdynia Design Days, Malta Festival, Arena Design, a także na pokazach w Sydney i Pekinie.

School of Form to katedra wzornictwa Uniwersytetu SWPS, działająca od października 2011 roku. Studia stacjonarne trwają 3,5 roku, a po ich ukończeniu absolwenci uzyskują tytuł licencjata Uniwersytetu SWPS na kierunku wzornictwo. Nad unikalnym programem nauczania, który łączy w sobie elementy edukacji projektowej i humanistycznej, pracował zespół ekspertów pod przewodnictwem Lidewij Edelkoort, wieloletniej szefowej Design Academy Eindhoven, która jest dyrektorem strategicznym i mentorem School of Form. Program studiów z zakresu wzornictwa otrzymał najwyższą punktację w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na kierunki zamawiane. W październiku 2020 roku School of Form zostanie przeniesione z Poznania do swojej nowej siedziby, którą będzie dzielić z warszawskim kampusem Uniwersytetu SWPS.

School of Form współpracuje z polskimi i światowymi projektantami, wykładowcami i ekspertami, pracującymi dla najlepszych marek i firm z różnych branż. Zajęcia prowadzą m.in. Oskar Zięta, Agnieszka Jacobson-Cielecka (dyrektor artystyczna School of Form), Karol Murlak, Bianka Rolando, Mateusz Halawa, Paulina Matusiak, Bartosz Mucha, Paweł Grobelny, Wojciech Dziedzic, Ewa Klekot, Krzysztof Kubasek, Dawid Wiener. Jednym z najistotniejszych elementów strategii nauczania w School of Form jest praktyczne kształcenie, w powiązaniu z biznesem, już na etapie wczesnych projektów. Dzięki partnerskiej współpracy z poważnymi partnerami biznesowymi, którzy wspierają finansowo rozwój studentów, a także oferują im staże w swoich przedsiębiorstwach, studenci będą odbywać praktyki w krajowych i zagranicznych studiach projektowych, firmach produkcyjnych i warsztatach rzemieślniczych w zależności od wybranego przez siebie profilu. Więcej informacji o School of Form www.sof.edu.pl

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły