Materiał z pancerzy krewetek

Materiał z pancerzy krewetek. Wygląda jak prawdziwa skóra!

Poszukiwanie ekologicznych alternatyw dla wykorzystywanych obecnie materiałów to jeden z najważniejszych celów naukowców, inżynierów i projektantów na całym świecie. Przykładem jest wietnamski projektant i inżynier Uyen Tran, który stworzył Materiał z pancerzy krewetek Tômtex.

Materiał z pancerzy krewetek został nazwany Tômtex nie bez przyczyny. Tôm po wietnamsku oznacza krewetkę, bo to właśnie w główniej mierze z pancerzy krewetek wymieszanych ze fusami po kawie powstał materiał Tômtex.

„Każdego roku na świecie wyrzuca się do śmieci ponad 8 milionów ton pancerzy krewetek i 18 milionów ton fusów po kawie. Dzięki Tômtex udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zredukować odpady i stworzyć nowy materiał” – mówi Uyen Tran


Uyen Tran, twórca nowatorskiego materiału zapewnia, że powstały w ten sposób materiał jest ekologiczny, bowiem powstaje z odpadów, które są w pełni biodegradowalne. Co więcej, jest on wyjątkowo wytrzymały, a jego właściwości pozwalają na nadawanie mu niemal dowolnego kształtu i faktury. Dzięki temu, Uyen jest w stanie stworzyć alternatywę dla skór pochodzenia zwierzęcego.

Materiał z pancerzy krewetek powstaje poprzez wymieszanie w odpowiedniej proporcji zmielonych pancerzy krewetek i innych morskich skorupiaków, a nawet ości od ryb, które Uyen bierze z lokalnych targowisk i restauracji, a także fusów po kawie. Następnie zmielona pulp schnie przez kilka dni. Uyen dodaje od niej naturalne barwniki jak wysuszone obierki po warzywach, czy ochrę, które pozwalają nadać materiałowi oczekiwany kolor. 

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Technologia | Recykling | Wietnam

źródło: dezeen.com 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły