Stadler Form

Matti Walker, projektant marki Stadler Form opowiada o swoim fachu [WYWIAD]

Stadler Form to szwajcarska marka, która słynie z produkcji urządzeń do domu. Rozmawialiśmy z Matti Walkerem, głównym projektantem marki, który swoją przygodę ze Stadler Form rozpoczął od projektu niewielkiego nawilżacza powietrza Fred. Był to strzał w dziesiątkę i dziś w portfolio projektanta jest kilkadziesiąt innych urządzeń, które ułatwiają nam życie. Jakie trendy dostrzega? Jakie urządzenia w jego domu lubi najbardziej? Tego dowiecie się niżej.

Jakie znaczenie ma projektowanie obiektów użytkowych w tworzeniu jakości i wpływaniu na standard życia użytkowników?

Jakość i poprawa standardu życia ludzi są zawsze priorytetami przy projektowaniu i opracowywaniu nowego produktu. Chcemy projektować produkty dla domu, które oferują prawdziwą wartość dodaną. Ważną rolę odgrywają w tym wydajność, trwałość i łatwość obsługi urządzenia. Ponadto konstrukcja i forma urządzenia gospodarstwa domowego powinny pasować do wielu różnych wnętrz i stylów. Produkt powinien być postrzegany jako ozdobny i użyteczny współlokator, a nie „uwierający jak odcisk”.

W jaki sposób sprzęty elektroniczne mogą pomóc nam wygodnie żyć? W dzisiejszym świecie, który zmienia się tak dynamicznie i stwarza wiele problemów (anomalie pogodowe, upał, smog i zanieczyszczenie powietrza)?

Różne pory roku i warunki pogodowe wpływają na komfort życia w naszych domach. Naszym celem jest rozwiązanie tych problemów. Na przykład produkty do klimatyzacji pomieszczeń Stadler Form mogą filtrować cząsteczki z powietrza dla alergików i optymalnie poprawiać klimat w pomieszczeniu.

Jakie trendy dostrzegasz w projektowaniu urządzeń do domu?

Widzę proces projektowania przebiegający w dwóch kierunkach. W tym roku są dwa główne trendy: z jednej strony pragnienie większej „naturalności”. Rozumiem przez to produkty, które albo są wykonane z surowców odnawialnych, albo przynajmniej mają długą żywotność i spełniają wszystkie niezbędne wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju. Z drugiej strony istnieje tendencja do zacieśniania połączeń między urządzeniami domowymi, a inteligentnym domem. Z pewnością zobaczymy ekscytujące zmiany w tej dziedzinie w najbliższej przyszłości.

Czy będziemy dążyć do miniaturyzacji czy może liczą się ergonomiczne kształty?

Moim zdaniem oba czynniki są istotne. Obecnie urządzenia muszą być zarówno kompaktowe, łatwe w obsłudze, jak również w pełni wyposażone. Wyzwanie polega na połączeniu tego wszystkiego w sposób, który ma sens. Jednocześnie trzeba pamiętać o dotrzymaniu założeń projektowych. Miniaturyzacja – w sensie wykorzystania zasobów – jest równie ważna, jak przejrzysta, prosta ergonomia – nikt nie lubi rzeczy skomplikowanych.

Który obiekt w twoim domu jest twoim ulubionym i uważasz, że jest najlepiej zaprojektowany?

Najprawdopodobniej moja mała kolekcja zabawek winylowych. Uważam, że twórczość Marka Rydena z Kalifornii czy nowojorczyka Rona Englisha jest naprawdę odświeżająca i często inspirują moją własną pracę. Obok mojej wanny stoi mój ulubiony taboret Plopp od Oskara Zięty. Wykonany jest z cienkiej metalowej skorupy, która jest napełniana pod wysokim ciśnieniem na końcu procesu produkcyjnego. To zupełnie inna perspektywa i sposób robienia mebli. Wydaje mi się on fascynujący. W sezonie grzewczym lubię ustawiać nawilżacz powietrza Oskar w mojej sypialni. Jest moim stałym współlokatorem. Jego minimalistyczny design idealnie pasuje do każdego pomieszczenia i nie zwraca na siebie uwagi. Jeśli jednak użyjesz go, gdy powietrze jest suche, z pewnością zyska on uwagę dzięki zapewnieniu doskonałej wydajności. Szczególnie podoba mi się w nim to, że jest łatwy w obsłudze i nie zużywa dużo energii.

Stadler Form
Matti Walker – projektant marki Stadler Form

Marka Stadler Form została założona w 1998 r. w Szwajcarii. Firma specjalizuje się w tworzeniu, produkcji i sprzedaży artykułów gospodarstwa domowego. W produktach marki Stadler Form najważniejszą rolę odgrywa design i technologia. Założycielem firmy jest Martin Stadler. Produkty firmy zdobyły wiele międzynarodowych nagród. Są dostępne w ponad 50 krajach całego świata.

Czytaj więcej: Gadżety | Technologia | Minimalizm

źródło: materiały prasowe Stadler Form