Mauzoleum Mielochów w Poznaniu do renowacji. Zabytek wymaga pilnej pomocy!

Mauzoleum Mielochów znajduje się w lesie nad Maltą i jest wpisane do rejestru zabytków Poznania. Miejski Konserwator Zabytków przeprowadził kontrolę obiektu. Okazało się, że jego stan jest nie najlepszy, wobec czego będą wydane zalecenia dla właściciela. “Będzie on musiał przeprowadzić prace zabezpieczające przy tym obiekcie, aby nie następowała jego dalsza degradacja” – mówił Jacek Meleszko, z-ca dyrektora Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Mauzoleum rodziny Mielochów to niezwykły obiekt z ciekawą historią. Wybudowane zostało w formie glorietty, kiedyś bowiem pełniło funkcję grobowca. Obecnie nikt o mauzoleum nie dba. Wejście nie jest zabezpieczone, a w środku są śmieci. Neoklasycystyczna glorietta składa się z podpiwniczonego postumentu ze schodkami, ośmiu około 10-metrowych, koliście rozstawionych kolumn podtrzymujących przysadzistą, niegdyś zwieńczoną krzyżem, kopułę pokrytą papą (pierwotnie blachą).

Mauzoleum zimą. Źródło: poznan.fandom.com/ Szeryf. Licencja CC-BY-SAGrobowiec powstał w 1934 roku z inicjatywy Wandy Kiszczenko (z d. Mieloch). W mauzoleum spoczął Andrzej Mieloch (brat Wandy), a później także jego córka oraz syn Jerzy Mieloch. Na tym terenie, na tzw. Białej Górze, mieściło się dawniej okazałe gospodarstwo ogrodnicze oraz rodzinna posiadłość. W latach 70. XX wieku teren Białej Góry przeszedł na własność państwa. Trumny z ciałami zostały przeniesione na cmentarz na Junikowie. Od lat 90. XX wieku teren znów jest własnością rodziny dawnych właścicieli. Mauzoleum od 1984 r. figuruje w rejestrze zabytków.
Mauzoleum ostatnio przeszło remont w 2006 roku, wówczas przeprowadziła go rodzina Mielochów. Działka jednak w ubiegłym roku została sprzedana, więc tegoroczną renowację, jeśli taka się odbędzie, wykona już nowy właściciel. Może on wnioskować o dotacje na prace konserwatorskie. – W ramach programu miejskich dotacji i miejskich środków na dofinansowanie obiektów zabytkowych. To są środki służące zabezpieczeniu renowacji czy też poprawie stanu tego typu obiektów – mówił Jacek Meleszko. Wniosek o dotacje można złożyć także w biurze wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: rtk.poznan.pl

Czytaj też: Architektura w Polsce | Zabytek | Poznań | Cegła | HistoriawhiteMAD na Instagramie