Ławkę zaprojektował zespół studentów School of Form: Liza Nalewajko, Agata Germain, Witold Holeksa oraz Daniel Haddock. „FALBA” powstała jako symbol polsko-austriackiej przyjaźni. Mebel celebruje pięćdziesiątą rocznicę istnienia Instytutu Polskiego w Wiedniu. Z nowej ławki mogą korzystać wszyscy.
Mebel stanął na placu w najstarszej części Wiednia, w sąsiedztwie zabytkowych budynków. Projektując ławkę młodym projektantom przyświecała idea stworzenia miejsca, które umożliwi na chwilę odpoczynku. Jej kształt ma ułatwiać nawiązywanie kontaktu z drugą osobą. Projektanci nadali jej formę łuku, a zaokrąglenia podkreślają wygodę i otwartość mebla.
Ławka składa się z głównego obszaru do siedzenia oraz mniejszej, owalnej części, która umożliwia przyjęcie różnych pozycji. Z myślą o starszych użytkownikach zamontowano poręcz, która ułatwia siadanie i wstawanie.
W projekcie „FALBA” merytoryczne wsparcie studentom zapewniła dr Joanna Jurga. Studenci najpierw przeanalizowali docelową lokalizację, by następnie dopasować jej wygląd do otoczenia.
Cały zespół włożył dużo w wysiłku w stworzenie stabilnego stelaża, zabezpieczenie materiałów poprzez impregnację, lakierowanie oraz malowanie, tak aby mebel był odporny na różne warunki atmosferyczne – informuje School of Form.
W konstrukcji znalazł się też ukryty symbol. To cyfra „50” nawiązująca do pięćdziesięciolecia istnienia Instytutu Polskiego. Cyfrę „5” znaleźć można we wspomnianej poręczy, natomiast „0” zinterpretowano w formie małego stoliczka.
W procesie koncepcyjnym wykonaliśmy 83 modele 3D, z których wybraliśmy nasze finalne rozwiązanie. Nazwa projektu inspirowana była słowem „falbana”, co odzwierciedla również wizualny aspekt naszego logo, w którym litery tworzą kształt ławki. W trakcie ostatnich miesięcy spędziliśmy ponad 700 godzin nad „FALBĄ” podczas spotkań projektowych oraz pracy w pracowni stolarskiej i ślusarskiej. Prace znacznie przyspieszyła frezarka CNC w warsztacie stolarskim. Okazaliśmy się sprawną i efektywną drużyną, a sukces naszego projektu udowodnił, że razem możemy osiągnąć naprawdę wiele. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie Instytutu Polskiego w Wiedniu oraz magistratu miasta Wiednia. Oby tak dalej! – podsumowują autorzy i autorki projektu.
fot. Patryk Brzeźnicki
źródło: School of Form
Czytaj też: Meble miejskie | Wiedeń | Austria | Place, Skwery, Parki | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie