Leżak MOLO HOUE

Meble i dodatki outdoor. Podpowiadamy, które wybrać na wiosnę

Co roku pierwszy powiew wiosny wznieca w nas potrzebę wyjścia poza mury domu – a w projektantach budzi wenę do tworzenia wspaniałych mebli, oświetlenia i dodatków outdoor. Wraz z Pufa Design opowiadamy o nowościach w wiosennym wzornictwie.

Wyposażenie outdoor, czyli wszystkie meble i dodatki, które wykorzystujemy w ogrodzie, na tarasie, balkonie, działce rekreacyjnej, muszą być przede wszystkim trwałe. Wykonane z najlepszych materiałów, odpornych na kaprysy pogody, i zaprojektowane tak, żeby dobrze się z nich korzystało, wygodnie przechowywało przez wiele sezonów. To podstawowa zasada. Drugą – obowiązująca od co najmniej kilku sezonów – jest upodabnianie sprzętów outdoor do tych stosowanych we wnętrzach; lampa w salonie i lampa na tarasie wyglądają niemal identycznie, tylko wykonane są z innych materiałów (choć coraz więcej jest produktów, które można stosować i pod dachem, i pod chmurką). Poza tymi ogólnymi zasadami każdego roku designerzy wskazują kilka kierunków, którymi podąża ogrodowe wzornictwo.

Japoński spokój, skandynawska prostota

Król wiosny i lata 2022 we wzornictwie nazywa się japandi. Termin ten oznacza połączenie dwóch ascetycznych stylistyk – japońskiej i skandynawskiej. Naturalne materiały, jasne barwy, proste formy mają służyć jednemu: komfortowi użytkownika. Odniesienie do duńskiej filozofii hygge oraz do japońskiej estymy dla rzeczy niedoskonałych sprawia, że japandi to trend swobodny, „bez zadęcia”, łatwy do zaadaptowania. W Pufa Design styl ten reprezentuje nowa marka – TRIMM Copenhagen, z takimi bestsellerowymi zestawami jak Chill Out czy Weekend, albo krzesło wiszące Cocoon i obowiązkowo łóżko Half Moon Bed. Oczywiście wciąż szalenie popularna jest „europejska połowa” japandi, czyli styl skandynawski. Krzesła, ławy i stoliki Linear Steel (Muuto), oszczędne w formie i funkcjonalne, to znakomite ilustracje hasła „skandynawska prostota”. RetroIt Cobana (SackIt), meble marki Houe (Eyelet, krzesła bujane) czy krzesła Allez (Normann Copenhagen) kojarzą się z wygodą i letnim relaksem. Wystrój w stylu skandynawskim świetnie ożywiają rośliny, np. w donicach Hightland Bolia. Ma być naturalnie, spokojnie, wygodnie – ale nie nudno!

Światło do noszenia

Bardzo ważną pozycję w tegorocznym designie outdoor zajmuje oświetlenie. Najprościej będzie podzielić je na tradycyjne oświetlenie zewnętrzne i na nowoczesne, modne lampy bezprzewodowe. Mieszczą się tu takie wzory jak najnowszy wodoodporny model Orbit (Umage), eleganckie wcielenia lamp stołowych w klimacie retro-skandynawskim Eclipse i Ember od najbardziej wiosennej marki Spring Copenhagen czy ultranowoczesna Porta (Normann Copenhagen).

Lampa bezprzewodowa Orbit Umage

Innowacyjny trend na lampy bezprzewodowe uzupełniają modele: SackIt Light, Donut (Bolia), Sponge i Kettle (Nordlux) Warto też jednak zwrócić uwagę na trzecią grupę „światłolubnych” produktów – lampy, których można używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Kolekcje oświetlenia jak lampy Cime francuskiej marki ENOstudio albo niektóre zwariowane małpy (Monkey) włoskiego brandu Seletti wpisują się w trend łączenia in- i outdoor. Wszystkie trzy rodzaje ogrodowych lamp, oparte na oryginalnych, niekiedy wręcz wizjonerskich projektach i nowoczesnej technologii, tworzą grupę wyrafinowaną i wysmakowaną. Wyjątkową!

Premium się opłaca

Czy powyższe trendy są dla każdego? Tak! Nie musisz mieć wielkiego ogrodu, żeby korzystać ze wspaniałej wyobraźni projektantów. Nawet właściciel mikroskopijnego balkonu w bloku z wielkiej płyty albo szczęśliwy użytkownik działki tak zwanej pracowniczej w hałaśliwym centrum miasta może postawić w swojej „przestrzeni zieleni” choćby jeden świetnej jakości sprzęt – fotel, stół, lampę – i cieszyć się obcowaniem ze wzornictwem najwyższej klasy. W tym przypadku naprawdę warto zainwestować w marki premium, które są gwarancją długowieczności (i fizycznej, i stylistycznej) sygnowanych przez nie przedmiotów. Przecież wiosna i lato są dla każdego!

W Pufa Design (www.pufadesign.pl) znajdziesz meble, oświetlenie oraz dodatki międzynarodowych i polskich projektantów. Showroom Pufy mieści się w Kołobrzegu przy ul. Bałtyckiej 31.

Czytaj też: Lampy | Oświetlenie | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie

Artykuł powstał we współpracy z Pufa Design.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły