Meble z recyklingu mogą być piękne! To krzesło powstało z wyrzuconego plastiku

Infinity to prototyp zestawu mebli wykonanych w 100% z plastiku z recyklingu. Jego projektantka Adrienn Veres wykorzystała materiał z odpadów – jest lekki i świetnie się prezentuje. Takie meble z recyklingu mogą być kanonem w świecie ekowzornictwa.

Tworzywo mebli powstaje z odpadów HDPE, czyli polietylenu – plastiku, który charakteryzuje się wysoką odpornością, szczelnością i trwałością nawet w ekstremalnych warunkach. Do tego jest tani i łatwo dostępny – tworzy się z niego nakrętki od butelek, pojemniki na żywność czy zabawki.

Posortowany i oczyszczony materiał jest najpierw rozdrabniany na płatki, a później formowany przy pomocy prasy w arkusze. W swoim projekcie starałam się wykorzystać wszelkie możliwości tego tworzywa. Zależało mi na stworzeniu bardzo lekkiego krzesła, które można ustawiać jedno na drugim. Osiągnęłam to dzięki gięciu elementów za pomocą własnoręcznie skonstruowanej giętarki – relacjonuje Adrienn Veres.


Technologia obróbki resztek HDPE pozwala na wytwarzanie mebli bez generowania odpadów w procesie produkcyjnym. Co więcej, pozostałe ścinki arkuszy mogą być ponownie rozdrobnione i sprasowane w płyty do tworzenia przedmiotów użytkowych. Dodatkowo, gotowe krzesło można z czasem poddać recyklingowi tą samą metodą.

Połączenia fragmentów płyt w krzesłach są wytrzymałe, dzięki czemu projektantka mogła zastosować panele o grubości zaledwie 6 mm. Mebel-prototyp jest nie tylko lekki, ale też pozwala na montaż i demontaż przy użyciu zwykłego śrubokręta, co ułatwia też jego naprawę.

Czytaj też: Plastik | Recykling | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Infinity  – meble z recyklingu, źródło: Łódź Design Festival