Meduza na ścianie kamienicy w Gdyni. To przykład metaloplastyki

Meduza pojawiła się na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Traugutta w Gdyni. Jej projekt wykonała Adela Madej, a sama rzeźba powieszona została dzięki stowarzyszeniu Traffic Design.

Stowarzyszenie Traffic Design ma na swoim koncie wiele interwencji w tkankę miasta, w których łączą architekturę ze sztuką. Dzięki nim w Gdyni udało się wyremontować kilka bloków, powiesić neony czy stworzyć dobrej jakości murale. Członkowie Stowarzyszenia prowadzą też badania i organizują warsztaty, w ramach których analizują charakter przestrzeni miejskiej. Najnowszym dziełem jest Meduza.

Projekt Meduzy powstał we współpracy Traffic Design z Adelą Madej. To przykład ciekawego wykorzystania metaloplastyki do ozdobienia elewacji budynku. Mająca niemal 2 metry wysokości rzeźba kształtem przypomina meduzę, której macki zdają się pochłaniać otoczenie.

Postanowiliśmy stworzyć projekt site-specific, zaprojektowany z myślą o tej konkretnej przestrzeni. Jeden z właścicieli budynku jest naukowcem, który zajmował się badaniem morskich organizmów, dlatego stanęło na zwierzęciu z Bałtyku. Wiedząc już, co chcemy, aby projekt przedstawiał, zastanowiliśmy się, kto wśród polskich grafików i graficzek mógłby temu zadaniu podołać w ciekawy i twórczy sposób. Pomyśleliśmy o Adeli, bo znamy i cenimy jej styl – mówi Monika Domańska z Traffic Design.


Rzeźbę wykonano ze stali. Ozdobiła ścianę kamienicy przy ulicy Świętojańskiej 104, jednak najlepiej oglądać ją z poziomu ulicy Traugutta. Więcej artykułów o Traffic Design znajdziesz klikając TUTAJ!

Czytaj też: Ciekawostki | Sztuka | Kultura | Gdynia | whiteMAD na Instagramie

fot. Rafał Kołsut, Traffic Design, źródło: UM Gdynia