Mercedes inspirowany filmem Avatar. Zaprezentowano go w Las Vegas. 

Wyścig technologiczny pomiędzy koncernami technologicznymi trwa w najlepsze. Niemal każdego miesiąca poznajemy kolejne futurystyczne wizje inżynierów, które za kilka lat mogą okazać się codziennością. Dziś prezentujemy wam model Mercedes-Benz VISION AVTR, który był inspirowany filmem Avatar.

Mercedes-Benz VISION AVTR został zaprezentowany podczas tegorocznych targów nowych technologi CES 2020 w Las Vegas. Impreza co roku staje się areną popisów największych międzynarodowych koncernów, na której prezentowane są najnowsze osiągnięcia naukowców i inżynierów. Mercedes podczas targów zaprezentował swój najnowszy autonomiczny pojazd, który wygląda i zachowuje się jak istota z fikcyjnej planety Pandora z filmu Avatar.

 

To, co przykuwa uwagę w pierwszej kolejności to aerodynamiczny, obły kształt, który ma wyglądem przypominać podwodną istotę z innej planety. Po bokach zamontowano wloty służące do czerpania powietrza imitujące rybie skrzela. Kontynuacją tej inspiracji są 33 bioniczne hamulce aerodynamiczne zamontowane na tyle pojazdu.

Równie ciekawe jest samo wnętrze modelu Mercedes-Benz VISION AVTR. Mózgiem pojazdu jest ciągnący się przez niemal całą długa samochodu wielofunkcyjny panel dotykowy, dzięki któremu możemy kontrolować wszystkie parametry pojazdu. VISION AVTR może być również sterowany za pomocą głosu oraz zaprogramowanych przez pasażera gestów. To jednak nie wszystkie zalety Mercedesa VISION AVTR. Pojazd wyprodukowany przy użyciu wyłącznie łatwo odnawialnych lub kompostowalnych materiałów, co również tyczy się baterii będącej sercem samochodu. Dodatkowo akumulator można naładować w zaledwie 15 minut co pozwoli na pokonanie odległości do 700 kilometrów. 

Mercedes inspirowany filmem Avatar – źródło: designboom.com