metamorfoza domu kostki

Metamorfoza domu kostki z PRL [ZDJĘCIA PRZED i PO]

Dom zlokalizowany jest w zielonej scenerii Jeziora Kierskiego. To popularny dom-kostka, których przed laty w Polsce powstawało mnóstwo. Jak się okazuje, dawny budynek z powodzeniem można dostosować do współczesnych standardów, taka metamorfoza domu kostki jest na piątkę z plusem.

Zabudowa sąsiednia jest bardzo zróżnicowana, dość ciasna i stanowi głównie zabudowę domków letniskowych. Inwestor zwrócił się do duetu architektów, którzy mieli przygotować projekt tzw. liftingu elewacji. Architekci mieli się skupić na elewacji i do minimum ograniczyć przebudowę bryły domu. Zastany układ funkcjonalny oceniono bowiem na bardzo dobry.

Korpus główny budynku pozostał w prostej, kubicznej formie. Zmieniona i rozbudowana została natomiast północno-wschodnia strefa wejściowa, poprzez dodanie prostej w formie ramy, stanowiącej także zadaszenie wejścia. Elewacja ta została także pozbawiona zbędnych otworów okiennych, dzięki czemu rozbudowane wejście stanowi bardzo istotny element architektoniczny całej bryły domu.

metamorfoza domu kostki


Projekt zakłada wypełnienie wnęki ramy drewnem tak, aby stanowiła całość. Poprzez licowanie skrzydła drzwi z resztą okładziny drewnianej udało się uzyskać oczekiwany efekt.

Elewacja drewniana z thermo jesionu starzeje się bardzo dobrze, a w sąsiedztwie soczystego zielonego ogrodu prezentuje się doskonale. Właściciele są zadowoleni i zadomowieni – a to cieszy nas najbardziej – mówią architekci z pracowni Ktura Architekci.

Widoczny pionowy element doświetla wejścia, które przełamuje równomierną jednolitą płaszczyznę elewacji, co jest szczególnie zauważalne po zachodzie słońca, przy rozświetlonym wnętrzu. W dzień natomiast doświetla strefę wejściową. Od strony ogrodu, w nawiązaniu do elewacji frontowej, zaprojektowany został drewniany taras, na którym można wypoczywać w ciepłe dni.

Porównanie:

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Renowacja | Metamorfoza

Autorzy: One Architekci/Projekt koncepcyjny: Katarzyna Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci), Otylia Danielewicz-Labacka,
Projekt budowlany oraz nadzór nad realizacją: Katarzyna Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci),
Zdjęcia z realizacji: www.fotografy.eu

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły