Metamorfoza mieszkania na Żoliborzu

Metamorfoza mieszkania na Żoliborzu, czyli gruntowny remont 40-metrowego mieszkania

Metamorfoza mieszkania na Żoliborzu to efekt pracy architekta Piotra Skorupy. Mieszkanie to mieści się w zielonej okolicy na Sadach Żoliborskich, w jednym z PRL-owskich “punktowców” zaprojektowanych w latach 70-tych jako część wzorcowego osiedla mieszkaniowego.  Inwestorzy zakupili je w stanie wymagającym gruntownego remontu, a zaprojektowanie wnętrz powierzyli architektowi Piotrowi Skorupie, założycielowi studia Scope Interior Design. Zdjęcia wykonał Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste. Mieszkanie z przeznaczeniem dla dwóch osób mieści sypialnię, łazienkę, przedpokój oraz salon z aneksem kuchennym. 

Przestrzeń musiała przejść gruntowne zmiany, choć zdecydowałem wspólnie z inwestorami o zachowaniu istniejącego parkietu i ograniczeniu się do istniejących przyłączy wodno-kanalizacyjnych z drobnymi modyfikacjami ich lokalizacji tak by ograniczyć koszty realizacji i uzyskać maksymalną funkcjonalność pomieszczeń.” – mówi architekt.

Wnętrza nawiązują delikatnie do stylistyki PRL czyli czasu powstania osiedla dzięki modnym, dębowym lamelom w pokoju dziennym i sypialni.

Całość ma charakter prosty i nowoczesny, podkreślony antracytowymi akcentami na wybranych ścianach, meblach oraz zabudowie kuchni. Ozdobę zabudowy kuchennej stanowi ażurowa konstrukcja półek wiszących od strony salonu-wykorzystywana przez mieszkańców jako zielnik, miejsce na ekspozycję roślin. Ten ożywczy element realizacji wzmacnia odbicie w lustrze zamontowanym tuż przy półwyspie.

Największe wyzwanie projektowe stanowiła przestrzeń łazienki-w tym przypadku to bardzo małe pomieszczenie, w którym musiało znaleźć się miejsce na toaletę, pralkę, prysznic, kosz na pranie, środki czystości i kosmetyki. Wcześniej sprzęty ustawione były w taki sposób, że dostęp do nich był utrudniony, dodatkowo nie było to estetyczne.


Dziś płytka pralka znalazła miejsce wraz z koszem na brudną odzież pod blatem umywalkowym. Powyżej umywalki nablatowej znajduje się szafka wisząca z lustrem i kinkietem mieszcząca kosmetyki i środki czystości. Po prawej stronie natomiast zlokalizowana jest komfortowa kabina prysznicowa. Podstawą aranżacji są białe płytki typu “metro” bez fazowań, w prostym pionowym układzie z przesunięciem na głównej ścianie wewnątrz kabiny.

Antracytowy akcent dodaje przestrzeni głębi i charakteru a fornirowana szafka dociepla wizualnie przestrzeń.

W przypadku tego projektu najważniejsze dla mnie była poprawa funkcjonalności mieszkania i jego modernizacja za pomocą środków stylistycznych i materiałów nie wymagających dużego budżetu. Już na początku prac projektowych założyłem, że najlepszą drogą stylistyczną dla tej lokalizacji będzie odniesienie do wnętrz PRL-owskich i modernistycznych w bardzo prostym i jednocześnie nowoczesnym wydaniu, co znalazło poparcie u klientów“.

O pracowni:
Scope Interior Design – pracownia architektoniczna założona przez Piotra Skorupa. Piotr jest architektem wnętrz i absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016). W swoich projektach największą uwagę koncentruje na funkcjonalnych i estetycznych potrzebach inwestorów będących bazą do rozwoju procesu projektowego. W każdym obiekcie stara się badać jego naturalny potencjał i wydobywać z niego maksimum możliwości. Poza pracą rysownik, działacz społeczny, miłośnik dobrego designu nie tylko we wnętrzach, ale także przestrzeni miejskiej, pasjonat kulinariów, podróży i dalekich obserwacji.

projekt: Metamorfoza mieszkania na Żoliborzu  /Piotr Skorupa / Scope Interior Design / www.scopeinterior.pl
zdjęcia: Paweł Biedrzycki / Kąty Proste / www.katyproste.pl

Czytaj też: Wnętrza | Mieszkanie | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie | Warszawa