Metamorfoza nowohuckich szyldów. Są piękne i estetyczne!

Szyldy w Nowej Hucie i Nowohuckie Pogotowie Szyldowe – dzięki dwóm inicjatywom realizowanym przez organizacje pozarządowe na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa, przedsiębiorcy z Nowej Huty otrzymali pomoc w dostosowaniu szyldów i witryn do wymagań uchwały o parku kulturowym. Metamorfoza szyldów robi niezwykłe wrażenie!

Kraków jest pionierem w tworzeniu parków kulturowych w Polsce. W ubiegłym roku, do działającego od 11 lat parku kulturowego Stare Miasto, dołączył park kulturowy Nowa Huta. Nie bez powodu: najmłodsza i równocześnie największa krakowska dzielnica jest niezwykle cennym zespołem zabytkowym, zarówno w skali urbanistycznej, jak i poszczególnych realizacji architektonicznych. Dzięki wprowadzonym rozwiązaniom ograniczony został chaos reklamowy.

Jak jednak powinna wyglądać reklama, która będzie zarówno ciekawa wizualnie, ale też zgodna z normami parku kulturowego? Wesprzeć nowohuckich przedsiębiorców w tym zadaniu postanowili miejscy urzędnicy odpowiedzialni za rewitalizację.

– W ostatnich dwóch latach realizowaliśmy projekt Szyldy w Nowej Hucie, w ramach którego odbywały się spotkania informacyjne oraz warsztaty. W ich trakcie można było dowiedzieć się, jak dostosować szyld lub witrynę do obowiązujących przepisów, ale też jak zrobić to z korzyścią dla promocji własnego biznesu. Niezwykle ważnym elementem naszych działań były także inicjatywy o charakterze edukacyjnym i spacery badawcze, w trakcie których można było poznać nowohuckie dobre praktyki z zakresu estetyki przestrzeni publicznej. W ubiegłym roku poszliśmy o krok dalej, tworząc Nowohuckie Pogotowie Szyldowe. W jego ramach odbywały się dyżury, w trakcie których eksperci udzielali bezpłatnych porad w zakresie aranżacji szyldów i witryn  – mówi Katarzyna Marchewczyk, kierowniczka referatu ds. rewitalizacji w krakowskim magistracie. Od września do grudnia 2021 roku Nowohuckie Pogotowie Szyldowe (o którym pisaliśmy również tutaj) udzieliło aż 300 porad mailowych, 160 porad telefonicznych i 30 konsultacji osobistych.

Często wystarczy po prostu powiesić neon, który skutecznie ozdobi cały lokal.

– Spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem tych działań. Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że nowe szyldy nie tylko są bardziej estetyczne i nowoczesne, ale równocześnie odnoszą się do historycznego dziedzictwa dzielnicy oraz konkretnego sklepu czy pracowni – podkreśla Katarzyna Marchewczyk i jak dodaje, w ramach działań opracowane zostały również darmowe publikacje „Szyldy w Nowej Hucie” oraz „Szyldy i witryny w Nowej Hucie”. W ramach miejskich działań został opracowany także specjalny spacerownik, który pozwoli udać się w wyjątkową wyprawę trasą nowohuckich szyldów.

Już teraz warto zanotować adresy miejsc, gdzie za sprawą miejskich projektów Szyldy w Nowej Hucie oraz Nowohuckie Pogotowie Szyldowe pojawiły się wyjątkowe szyldy lub dla których zostały przygotowane projekty:

Szyldy w Nowej Hucie (działania realizowane w 2020 roku):

  1. AGAT, os. Centrum B1
  2. PAW, os. Zgody 7
  3. Drogeria Sekret Urody (projekt), os. Słoneczne 9
  4. Pepitka (projekt), os. Słoneczne 14
  5. Huta Stylu, os. Szklane Domy 1
  6. Cukiernia Pingwinek (projekt), os. Słoneczne 14
  7. Huta Dźwięku (projekt), os. Zielone 16
  8. Antykwariat (projekt), os. Szklane Domy 1

Szyldy w Nowej Hucie (2021):

  1. Sklep warzywno-owocowy ogólnospożywczy, os. Ogrodowe 12
  2. Kornick – serwis rowerowo-narciarski, Centrum B 5
  3. Neko, os. Słoneczne 9
  4. H. Stewoj, Centrum B1
  5. Mak Tip Top Kiermasz obuwniczy, os. Centrum D7
  6. Cepelix, Centrum B 1 (projekt)
  7. Jubilatka, os. Teatralne 11 (projekt)
  8. Eko-Drew Adam Adamiak, os. Ogrodowe 12 (projekt)
  9. Shoes&More Obuwie, os. Teatralne 3 (projekt)
  10. Mami Foto Studio, os. Teatralne 28 (projekt)

Nowohuckie Pogotowie Szyldowe (2021):

  1. Pracownia Złotnicza T. Wypchło, os. Handlowe 5
  2. Świat Dziecka, os. Zgody 7
  3. Modech, os. Krakowiaków 4

Więcej informacji na temat prowadzonych działań można znaleźć na stronach www.rewitalizacja.krakow.pl oraz Facebooku: Rewitalizacja w Krakowie.

Autor: Tomasz Kobylański

Zdjęcia nowohuckich szyldów opublikowane w artykule: Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz / Fablab Kraków

Czytaj też: Ciekawostki | Kraków | Identyfikacja wizualna | Witryna sklepowa | whiteMAD na Instagramie

Zdjęcia PRZED i PO:

Pozostałe zdjęcia odnowionych witryn: