Metamorfoza opuszczonego dworca w Szczecinie [PROJEKT]

Projekt dworca kolejowego w dzielnicy Pomorzany w Szczecinie przygotowała Dominika Zawojska. Powstał on w ramach jej rozprawy doktorskiej i miał na celu przypomnieć o potencjale tkwiącym w kolejowych obiektach regionu.

Projekt metamorfozy wnętrza objął budynek i perony dworca w dzielnicy Pomorzany. Istniejący tam obecnie gmach jest opuszczony, Dominika Zawojska proponuje, by przywrócić mu dawną funkcję oraz powiększyć o zupełnie nowe. Tutaj doktorantka wskazuje na możliwość wydzielenia części coworkingowej, klubu muzycznego w piwnicach oraz galerii sztuki, która poświęcona będzie historii osiedla. 

Zmienić ma się też najbliższe otoczenie dworca. Dominika Zawojska zaznaczyła wejście do budynku w formie nowoczesnej bryły. Udało się jej pogodzić nowoczesną architekturę z zabytkową częścią obiektu. Pracy jednak jest sporo. Pociągi na tym dworcu nie zatrzymywały się już kilkadziesiąt lat. Gruntownego remontu wymagałby też sam gmach dworca, który zbudowany został 120 lat temu.

Dworzec posiada dwa perony z drewnianym zadaszeniem. Mimo swojego wieku nie jest objęty ochroną konserwatorską. Tutaj pojawia się ryzyko, że kolejowy obiekt w przyszłości po prostu przestanie istnieć., a teren, na terenie na którym stoi wyrośnie na przykład deweloperskie osiedle. Mamy nadzieję, że dzięki projektowi Dominiki Zawojskiej szczecinianie dostrzegą możliwości, jakie daje dworzec. Idealnie, jeśli stałby się w przyszłości jedną ze stacji szybkiej kolei miejskiej, wtedy mogliby z niego korzystać wszyscy mieszkańcy. Szczecinie, trzymamy kciuki!