fot. Jacek Klejment, źródło: UM Gdynia

Metamorfoza osiedlowego podwórka. Tak to się robi w Gdyni!

O prawdziwej rewolucji mogą mówić mieszkańcy bloków z rejonu ulic Zamenhofa i Opata Hackiego w Chyloni w Gdyni. Zakończona tam metamorfoza osiedlowego podwórka zmieniła dawne klepisko w zieloną strefę odpoczynku i rekreacji.

Prace rewitalizacyjne na osiedlu Zamenhofa-Opata Hackiego w Chyloni podzielone były na etapy i trwały blisko siedem lat. Proces prowadzony był w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji miasta Gdyni od 2017 r. Dokument jest strategią dla sześciu obszarów miasta, gdzie jakość życia mieszkańców miała ulec poprawie dzięki interwencji w infrastrukturę.

Celem metamorfozy w obrębie ulic Zamenhofa i Opata Hackiego było też wzmocnienie więzi społecznych. Budowa relacji sąsiedzkich, wzmacnianie lokalnej wspólnoty i kształtowanie poczucia związku z najbliższym sąsiedztwem. Wcześniej miasto starało się poznać problemy tych społeczności i uwzględnić ich uwagi w Programie Rewitalizacji.

Z nowej przestrzeni do rekreacji mogą korzystać mieszkańcy pobliskich bloków. Znajduje się tam 11 budynków mieszkalnych, które zbudowane zostały w latach 60. XX wieku. Dziewięć z nich to tak zwane hotelowce, które zbudowano dla pracowników stoczni. Dwa bloki są wieloklatkowe.

Mieszkańcy podczas konsultacji niekorzystanie oceniali swoje miejsce zamieszkania, co wynikało z nałożenia się wielu czynników. Nagromadzenie problemów społecznych, trudne warunki lokalowe, zupełny brak zagospodarowania przestrzeni między blokami, słaby stan infrastruktury drogowej, brak kanalizacji deszczowej utrwalały wizerunek osiedla jako miejsca niebezpiecznego i zapomnianego na mapie miasta – czytamy na stronie gdynia.pl.

Tak miejsce wyglądało PRZED metamorfozą:

Przestrzeń osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego przed rewitalizacją (fot. Alina Żemojdzin), źródło: UM Gdynia
Sprawdź

Przebudowany plac zyskał kanalizację deszczową, część budynków poddano termomodernizacji i zbudowano budynek centrum sąsiedzkiego – Przystani Opata Hackiego 33. Więcej o tym budynku pisaliśmy TUTAJ.

Największą rewolucję widać na przykładzie osiedlowego podwórka. Przebudowano pobliską ulicę Zamenhofa i uporządkowano system drogowy. Wybudowano nowe dojazdy do hotelowców i oświetlonych parkingów. Wewnątrz osiedla zlikwidowano ruch kołowy, a priorytet zyskali piesi. Dodatkowo w obrębie obszaru stworzono trzy place publiczne: placyk przed wejściem do Przystani Opata Hackiego 33 oraz dwa place na obu końcach deptaka wewnątrz osiedla.

Rewitalizacja poprawiła nasz komfort życia, wygodę i bezpieczeństwo. W dodatku jest pięknie. Była pustynia, a jest zieleń, są place zabaw, bezpieczne drogi – mówi Ewa Białk, mieszkanka osiedla ZOH dla gdynia.pl.

Działania gdyńskiej rewitalizacji zostały zakwalifikowane do finału międzynarodowego konkursu Regiostars organizowanego przez Komisję Europejską. Zwycięzcę wyłoni jury podczas gali, która odbędzie się 9 października w Brukseli.

źródło: UM Gdynia

Czytaj też: Gdynia | Miasto | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie