Metamorfoza ulicy Kilińskiego w Poznaniu. Co za zmiana!

Metamorfoza ulicy Kilińskiego w Poznaniu to kolejny przykład zmian w poznańskiej przestrzeni miejskiej. Po modernizacji ulic takich jak Umińskiego, Sikorskiego, Górna Wilda, Fabryczna, Krzyżowa, Czarnieckiego, Wierzbięcice i Różana, przyszedł czas na ul. Jana Kilińskiego. Jej wygląd i funkcjonalność zmienią się diametralnie, z korzyścią dla mieszkańców i estetyki całej okolicy.

Nowa organizacja przestrzeni po wprowadzeniu SPP

Po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania na Wildzie w 2021 roku, poprawiła się organizacja parkowania również na ul. Kilińskiego. Kolejnym krokiem jest gruntowna przebudowa obejmująca chodniki, miejsca parkingowe i jezdnię. Zmiany te mają nie tylko zwiększyć komfort poruszania się, ale też przywrócić ulicy dawny blask dzięki nowej zieleni.

Estetyka i funkcjonalność – kluczowe cele metamorfozy ulicy Kilińskiego w Poznaniu

W ramach modernizacji chodniki zostaną wykonane z dużych płyt betonowych, a przy fasadach budynków pojawią się pasy kompensacyjne z łupanej kostki granitowej. Miejsca postojowe zostaną odtworzone z wykorzystaniem historycznej, rzędowej kostki kamiennej, co pozwoli na zachowanie spójnego, estetycznego stylu całej ulicy.

Zieleń jako element rewitalizacji ulicy Kilińskiego

Szczególny nacisk położono na wprowadzenie roślinności. Projekt przewiduje stworzenie zielonych wysp i zasadzenie aż 8 drzew – 5 platanów oraz 3 ozdobnych wiśni Kanzan. Oprócz tego pojawi się ponad 300 krzewów różanych, blisko 270 bylin i aż 3500 cebulek kwiatowych. Tak starannie dobrana flora nie tylko wzbogaci krajobraz, ale również poprawi mikroklimat dzielnicy.

Nowa enklawa zieleni – serce ulicy po metamorfozie

W centralnej części ulicy zaplanowano powstanie miniaturowego zielonego skweru. Na tym odcinku jezdnia zostanie wykonana z ciętej, rzędowej kostki kamiennej – tej samej, która już teraz znajduje się przy ul. 28 Czerwca 1956 r., i która pojawi się także na drugim końcu ulicy, przy Prądzyńskiego. Pozostała część nawierzchni zyska nową, gładką powierzchnię z masy bitumicznej.

Remont sfinansowany z opłat parkingowych

Koszty związane z modernizacją ulicy zostaną pokryte ze środków pochodzących z opłat za parkowanie w strefie SPP. Całość inwestycji została oszacowana na prawie 2 miliony złotych. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu zapowiada rozpoczęcie prac budowlanych w ostatnim kwartale bieżącego roku.

Ulica z historią – Kilińskiego na mapie Poznania od ponad wieku

Ulica Jana Kilińskiego, łącząca ul. 28 Czerwca 1956 r. z ul. Prądzyńskiego, została wytyczona jeszcze przed 1900 rokiem jako Bülow Strasse. Obecną nazwę nosi od 1920 roku. Większość jej zabudowy stanowią secesyjne kamienice z początku XX wieku, z których wiele przeszło renowację z zachowaniem oryginalnych detali architektonicznych.

źródło: UM Poznań / https://www.poznan.pl/ 
wizualizacje: ZDM Poznań / https://zdm.poznan.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Poznań | Place, Skwery, Parki | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie