metamorfoza bloków

Metamorfoza zwykłych bloków w Gdyni. Są jak białe perły

Lubimy takie historie. Metamorfoza bloków mieszkalnych w Gdyni to dzieło członków Stowarzyszenia Traffic Design, którzy skutecznie przekonali Morską Spółdzielnię Mieszkaniową do tego, że pastelowe lub pstrokate barwy elewacji nie są dobrym pomysłem. 

Na pomysł przemalowania bloku na biało i zaprojektowania nowej elewacji wpadł Jacek Wielebski, malarz, grafik i założyciel Stowarzyszenia Traffic Design. To właśnie Wielebski wystąpił do spółdzielni z propozycją przygotowania projektu zmian. 

W tym czasie dowiedzieliśmy się, że jedna ze wspólnot ma zaplanowany remont elewacji. Skorzystaliśmy z okazji, by przyczynić się do wyleczenia jednego z budynków z pastelozy. Stworzyliśmy projekt oraz dobraliśmy kolor fasady. Dzięki temu, mimo iż nie udało nam się ostatecznie zrealizować z MSM instalacji artystycznej to udało nam się wpłynąć na odświeżenie elewacji i przyczynić się do zmian w lokalnym krajobrazie – mówi Jacek Wielebski z Traffic Design.

Projektant zaproponował proste rozwiązanie. Blok zyskał całą białą elewacje i delikatne linie zdradzające wewnętrzny podział. Kolorystyczny zabieg sprawił, że budynek dobrze wpisał się w otoczenie i lekko przypomina o modernistycznej historii Gdyni.

metamorfoza bloków


Przykład remontu bloku przy ul. Lelewela 7A w Gdyni powinien roznieść się po całej Polsce jako dowód na to, że wybór pastelowych kolorów podczas termomodernizacji nie jest dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepiej bloki wyglądają w bieli, którą można ożywić zielonymi interwencjami – wokół tak pomalowanego bloku warto sadzić krzewy i drzewa i w ten sposób wpływać na atrakcyjność całego osiedla.

Stowarzyszenie opracowało projekt białej elewacji już w 2017 r. Od tamtego momentu udało im się przygotować projekty renowacji w sumie trzech budynków. Drugim jest budynek przy ul. Kołłątaja, który również zyskał białą elewację. Jego zdjęcie znajdziecie w galerii niżej. Więcej o działalności Stowarzyszenia Traffic Design przeczytacie w naszych pozostałych artykułach klikając TUTAJ.

Czytaj też: Metamorfoza | Renowacja | Blok | Ciekawostki

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły