Metropolia ptaków i owadów, czyli budki w wielkim stylu. 

O budkach lęgowych dla ptaków, czy hotelach dla pożytecznych owadów pisaliśmy niejednokrotnie. Wśród nich pojawił się OWADOM od polskiej studentki Joanny Treli, czy minimalistyczne ule, które wykonasz samodzielnie w domu. Metropolia dla ptaków i owadów to jednak coś całkowicie wyjątkowego! 

Metropolia ptaków i owadów to instalacja artystyczna wykonana przez pracownię London FieldWorks, która postanowiła zaprezentować szerokie możliwości, które daje obróbka drewna świerkowego, przy jednoczesnym wsparciu ptaków i pożytecznych owadów.


Tak powstała sporych rozmiarów instalacja wykonana wyłącznie z drewna świerkowego. Nieregularnie osadzone budki mające różne wymiary został połączone w taki sposób, by imitować organiczną formę, mającą przypominać coś na kształt narośli na drzewie. Kształt, który przybrała instalacja za każdym razem jest inny co wynika z kształtu i rozmiarów drzewa, na którym powstanie.

Autorzy dodają, że w ptasiej metropolii zamieszkać mogą nie tylko ptaki i owady. Specjalnie dobrane otwory sprawiają, że w niektórych budkach znaleźć schronienie mogą małe gryzonie, a na ścianach budek mogą wyrosnąć grzyby i rośliny, które będą pokarmem dla mieszkańców. Instalacje autorstwa London FieldWorks zostały zamontowane w kilkunastu miastach Wielkiej Brytanii. Najnowsza powstała na obrzeżach Londynu. Ciekawostką jest fakt, że architekci i inżynierowie pracujący nad tym projektem inspirowali się angielskimi miastami sprzed epoki przemysłowej. Stąd właśnie wynikają nieregularne pod względem osadzenia i rozmiarów budki, które tworzą imitację miasta zarządzanego przez zwierzęta. Stąd nazwa projektu: Spontaneous city in the tree of heaven.

Czytaj też: Ekologia | Zwierzęta | Ciekawostki | Miasto | Budki lęgowe  | Zieleń

źródło: London Fieldworks