Mezonetowiec we Wrocławiu odzyskuje blask. Rusza remont drugiej części!

Mezonetowiec we Wrocławiu został zbudowany na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Przez dziesięciolecia nie był jednak remontowany. Wkrótce się to zmieni i a modernistyczny budynek odzyska pełnię blasku! Dziękujemy za zdjęcia Wrocław – Inwestycje budowlane!

Mezonetowiec to budynek mieszkalny, który znajduje się przy ul. Kołłątaja we Wrocławiu. Zaprojektowany został przez zespół architektów: Jadwiga Grabowska-Hawrylak, Edmund Frąckiewicz, Igor i Maria Tawryczewscy. Architekci projektowali go inspirując się twórczością Le Corbusiera. Nowoczesny gmach jest wyjątkowy. Kiedy powstał, był pierwszym blokiem w powojennej Polsce, którego mieszkańcy mieli do swojej dyspozycji dwupoziomowe mieszkania. Nowością jak na tamte lata były też galerie, które łączą poszczególne kondygnacje.

Parterowa część budynku została zaplanowana jako przestrzeń dla handlu i usług. Sklepy działają tam do dziś. W sumie na sześciu kondygnacjach mieszkalnych znajduje się 56 dwupoziomowych mieszkań. Rewolucją był układ pomieszczeń, dolny poziom to strefa dzienna, w której mieszkańcy spędzają większą część dnia – znajdują się tutaj pokój dzienny i kuchnia. Górna część mieści sypialnię i łazienkę. Każde z mieszkań ma swoją loggię i niewielki balkon w sypialni.

Na ostatniej kondygnacji powstały jednopoziomowe mieszkania, które dysponują obszernymi tarasami. Część ta jest niemal niewidoczna z poziomu ulicy.

Wtedy dość znaną formą w Europie były mieszkania typu maisonette. Ponieważ nie było możliwości budowania domów jednorodzinnych, pomyśleliśmy, że zaprojektujemy budynek wysoki, w którym będą mieszkania podobne do domów. Poza tym mieszkania dwukondygnacyjne w galeriowcu mają wielką zaletę – galeria jest co drugą kondygnację i sypialnie na wyższym poziomie mają normalne okna , do których nie ma wglądu, jak w tradycyjnej zabudowie. Był to budynek nowoczesny jak na owe czasy – wspomina architekt Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

Mezonetowiec we Wrocławiu


fot. Badgercopter (wikimedia.org, licencja CC 4.0)

Mezonetowiec w remoncie. Pierwsza część już gotowa!

Pierwszy remont budynku odbył się kilkanaście lat temu, jednak prace zostały wykonane bez odniesienia do modernistycznego charakteru gmachu – zmieniono poręcze i oryginalną kolorystykę. Mezonetowiec dopiero w 2017 r. został wpisany do rejestru zabytków, ma to ułatwić przeprowadzenie kompleksowego remontu. Wcześniej nie było to takie proste. W Mezonetowcu działają dwie wspólnoty mieszkaniowe, budynek ma dwóch zarządców. Problemem jest też wysoki koszt renowacji. Status zabytku sprawi, że o środki na remont będzie można starać się z instytucji publicznych, prywatnych lub urzędu miasta. Po zakończeniu remontu pierwszej części, przyszła pora na drugie skrzydło charakterystycznego budynku. Remont właśnie trwa!

Czytaj więcej: Modernizm | Zabytek | Renowacja | Wrocław

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły