Miasto dzieci

Miasto dzieci – projekt Polaka z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie

Miasto dzieci to projekt, który przygotował architekt Seweryn Trzyna. Młody projektant stworzył go w ramach konkursu “Unschool Copenhagen” i zdobył wyróżnienie.

Miasto dzieci to projekt szkoły, która mogłaby powstać w Kopenhadze. Architekt zaprojektował ją w formie małego miasteczka, w których różne funkcje umieszczone zostały w oddzielnych częściach kompleksu. Seweryn Trzyna inspirował się sposobem funkcjonowania miasta, dlatego w obiekcie znalazły się przestrzenie publiczne i półpubliczne, place, parki, zbiorniki wodne i deptak. Miejski charakter tworzą zminiaturyzowane, dostosowane do potrzeb dzieci wieża ratuszowa, fabryka, biblioteka, warsztat i restauracja.

Szkoła nie jest kolejnym monumentalnym gmachem, lecz staje się integralną częścią krajobrazu. Zatarta została granica między budynkiem a naturą, wnętrzem i zewnętrzem. Szkoła zbudowana jest z drewna klejonego CLT. Wykorzystanie drewna w konstrukcjach nośnych i wnętrzach zmniejsza ślad węglowy budynku o 80 proc. w porównaniu z budynkiem z betonu i stali.

Budynek szkoły tworzą multiplikowane ramy z drewna, a ich gęsty układ pozwoli na uzyskanie dość filigranowych przekrojów konstrukcji, które widziane pod różnymi kątami tworzą formy o urozmaiconym stopniu ażurowości. Projektant proponuje posadzenie tu drzew liściastych, które latem zapewniają cień, a zimą pozwalają światłu przenikać do środka.


Miasto Dzieci wykracza poza konwencjonalny budynek szkoły, zniesiony zostaje klasyczny podział na klasy. Szkoła podzielona zostaje na 9 modułów tematycznych: sport, sztuka, technologie, przyroda itp., w których każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania na wielu płaszczyznach – wyjaśnia autor projektu.

Forma budynku złożonego z wielu powtarzalnych modułów sprzyja dowolnej aranżacji wnętrz, co pozwala na wydzielanie przestrzeni o różnym charakterze. Dziedzińce w każdym module stają się przestrzenią półpubliczną, w której każdy może podzielić się swoimi spostrzeżeniami i zainteresowaniami.

W konkursie I miejsce zdobył zespół projektantów z Wielkiej Brytanii – Miriam Fenner oraz Oliver Fenner.

Czytaj więcej: Portfolio | Edukacja | Dzieci | WhiteMAD na Instagramie

źródło: Seweryn Trzyna