Miasto z kontenerów. Ma zastąpić slumsy na cmentarzu w Kairze! 

W Kairze mieszka obecnie ponad 19.5 miliona ludzi, co sprawia, że jest to jedna z największych metropolii na świecie. Większość jej mieszkańców żyje poniżej progu uznawanego w Europie za granicę ubóstwa, a nawet 30% nie ma dachu nad głową. Dodatkowo na jednym z cmentarzy wyrosły slumsu, w których mieszka od 500.000 do 1.000.000 osób. Poznajcie City of the Dead! 

City of the Dead, czyli Miasto Śmierci to dawna nekropolia, leżąca w południowo-wschodniej części Kairu. Nekropolia rozciąga się na długości ponad 4 kilometrów i zamieszkiwać ją może od 500.000, nawet do 1.000.000 mieszkańców. Ludzie mieszkają tam w opuszczonych grobowcach, rozbijają namioty między ruinami pomników, lub śpią na płytach grobowych. Architekci z Mouaz Abouzaid postanowili zmienić tę sytuację.

 

Ludzie budują tu lekkie budynki. Wykonane z plastiku, blachy, kawałków drewna, czy ścinek materiałów. To zagraża życiu i bezpieczeństwu całej społecznościn -mówią architekci z Mouaz Abouzaid

Bassel Omara i Ahmed Hammad zaproponowali stworzenie dzielnicy, którą w całości pokryją kontenery wykorzystywane w transporcie morskim. W nich mają znaleźć schronienie mieszkańcy Miasta Śmierci. Projekt został nagrodzony w konkursie World Architecture Festival w kategorii Ethics & Value. Architekci, którzy sami związani są z Egiptem i kulturą arabską mówią, że projekt był i jest dla nich „moralnym obowiązkiem”. 

Zaproponowane przez Bassela Omara i Ahmeda Hammada rozwiązanie ma wiele zalet. Po pierwsze kontenery są relatywnie tanie, zarówno jeśli chodzi o ich pozyskanie – można wykorzystać stare, wyeksploatowane kontenery, a także jeżeli chodzi o ich transport. Po drugie, ich konstrukcja jest stabilna, dzięki czemu zażegnano ryzyko zawalenia się, czy pożarów, które obecnie niemal codziennie wybuchają w Mieście Śmierci. Kolejnym plusem jest możliwość tworzenia niemal nieograniczonej liczby konfiguracji, dzięki czemu z kontenerów można robić płaskie budynki przeznaczone na szkoły, czy przedszkola, natomiast stawiając je pionowo, można tworzyć wielopiętrowe budynki mieszkalne. 

Miasto Śmierci obejrzycie klikając TUTAJ