Międzynarodowe Targi Poznańskie z nowym budynkiem H6 od CDF

Poznań: nowy biurowiec MTP będzie otwarty na miasto. Projekt: CDF Architekci

Międzynarodowe Targi Poznańskie z nowym budynkiem! MTP zaprezentowały wizualizację nowego budynku biurowego H6, który stanie na terenie targów od strony ulicy Grunwaldzkiej. To, co go wyróżnia to nie tylko wysokiej jakości architektura i materiały, ale także fakt, że obiekt otworzy targi na miasto. Projekt budynku powstał poznańskiej pracowni CDF Architekci, wnętrza zaprojektowano w pracowni DOT. Interiors

Nowy budynek MTP stanie w reprezentatywnym miejscu, tuż przy ulicy Grunwaldzkiej. Nowy budynek zajmie miejsce modernistycznego obiektu powstałego w latach 60-tych ubiegłego wieku według projektu Henryka Jarosza, Jana Wellengera i Jerzego Liśniewicza. Ponad 60-letni budynek zostanie przebudowany według nowego projektu CDF Architekci, którzy mieli już okazję współpracować z MTP przy okazji przebudowy poznańskiej hali Arena. Warto tu zaznaczyć, że elewacja od strony ulicy Święcickiego będzie nawiązywała do poprzednika z lat 60-tych.


Budynek H6 będzie mieć pięć kondygnacji sięgających wysokości 22 metrów, będzie zatem wyższy od istniejącego obecnie obiektu. Zabieg ten, w myśl architektów ma domykać pierzeję ulicy Grunwaldzkiej, ale jednocześnie nie zasłaniać pobliskiej baszty. Tuż obok stoi bowiem neorenesansowy budynek Collegium Heliodori Święcicki (dawniej Collegium Chemicum) ukończony w 1929 roku, którego narożna attyka będzie mieć podobną wysokość.

Jak dodają architekci lekka, ażurowa konstrukcja elewacji ma nawiązywać swoim charakterem do okolicznych budynków – zarówno tych nowych, jak i historycznych. Budynek H6 będzie stał niedaleko ikonicznego już wieżowca Bałtyk. Elewacja H6 ma także harmonizować z neorenesansową architekturą gmachu uniwersytetu stojącego tuż obok.

“To raczej podświadomy zabieg. Ale również dialog z pobliskim biurowcem Bałtyk, którego autorzy także sięgnęli po żyletki. Nasz obiekt to biura pod wynajem, stąd wolny rzut i osłaniające go szklane fasady. Żyletki mają je urozmaicić, pozwolą również odmiennie odbierać tę bryłę patrząc  pod kątem z ulicy” – mówi Bartosz Małecki z CDF Architekci.

To, co również przykuwa naszą uwagę to fakt, że budynek “otworzy” Międzynarodowe Targi Poznańskie na miasto. Obecnie teren MTP to zamknięta enklawa, która poza swoją statutową działalnością nie daje mieszkańcom możliwości korzystania z dość dużej części miasta. Teraz, dzięki nowo powstającemu budynkowi H6 powstanie pasaż, który umożliwi skorzystanie ze skrótu między dworcem a parkiem Wilsona.

O architektach: 
CDF Architekci – biuro projektowe CDF Architekci istnieje na rynku usług projektowych od czerwca 1995 roku. Powstało z inicjatywy Karola Fiedora – założyciela i prezesa zarządu spółki. Od początku działalności projektanci biura starają się tworzyć obiekty wyróżniające się wysoką jakością i ponadczasową formą. Przez kolejne lata dorobek projektowy firmy stopniowo powiększa się o kolejne wysokiej klasy budynki biurowe, hotele, obiekty przemysłowe, osiedla mieszkaniowe oraz wielofunkcyjne kompleksy komercyjne.

DOT. Interiors -zespół architektów i architektów wnętrz, który w 2019 roku został wyodrębniony z grupy CDF Architekci. Zespół DOT. Interiors tworzą młodzi i wszechstronni projektanci. “Każdy z nas ma inne doświadczenia, prywatne zainteresowania oraz estetykę projektową – dzięki temu powstają bardzo różnorodne i unikatowe projekty. Ciągłe przenikanie się doświadczeń pozwala na to, by projekty powstawały w ciekawy i efektywny sposób. Kreujemy konwersację pomiędzy przestrzenią, a jego właścicielem. Wierzymy w trwałość autentycznych materiałów oraz ich ponadczasowość. Potrafimy słuchać i szanować potrzeby naszych Klientów.” – czytamy na stronie pracowni

Czytaj też: Poznań | Biurowiec | CDF Architekci | Architektura w Polsce | Elewacja |

 

źródło: CDF Architekci / DOT. Interiors