Międzynarodowe Targi Poznańskie. Parking zmieni się w strefę kultury!

W pierwszym kwartale przyszłego roku rozpocznie się budowa wielopoziomowego podziemnego parkingu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To będzie pierwszy krok ku otwarciu targów na miasto i stworzeniu na ich terenie strefy kultury.

Grupa MTP rozstrzygnęła właśnie przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji. Na plac budowy wejdzie on już w pierwszym kwartale 2021 roku.

“Mimo iż to był bardzo trudny rok dla całej branży targowej, mimo iż nie odbyły się dziesiątki wydarzeń, nie zwalniamy tempa. Inwestujemy, udoskonalamy naszą infrastrukturę i teren, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych gości i mieszkańców” – przekonuje Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP. 


Podziemny parking będzie miał trzy poziomy. Pomieści 652 samochody, zagwarantuje także przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Będzie wyposażony w stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Posiadać będzie również własny zbiornik retencyjny, z którego rozprowadzana będzie woda do nawadniania okalających terenów zielonych. Wjazd na parking będzie się mieścił od strony ul. Głogowskiej, na wysokości dworca PKP, w miejscu po byłej restauracji Adria.

“Parking będzie służył przede wszystkim uczestnikom organizowanych na naszym terenie wydarzeń – targów, kongresów, konferencji czy koncertów. Będzie on jednak na tyle pojemny, że korzystać z niego będą mogli także okoliczni mieszkańcy czy osoby przyjeżdżające do Poznania.” – zdradza Elżbieta Roeske. 

Nad podziemnym parkingiem pojawi się nowa przestrzeń, która zostanie oddana mieszkańcom i turystom. Między pawilonami 1, 2 i 12, powstanie m.in. estetyczny, otoczony zielenią plac z miejscami do rekreacji i wypoczynku. Pomieści on ponad 10 tysięcy osób i doskonale sprawdzi się jako miejsce plenerowych wydarzeń kulturalnych, koncertów i eventów. W jego obrębie otwarte zostaną liczne restauracje i kawiarnie.

“Ta przestrzeń będzie tętnić życiem i stanie się miejscem, do którego przychodzi się dobrze zjeść, wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym czy po prostu odpocząć. Będzie miejscem dostępnym dla wszystkich, ponieważ jego otwarcie będzie się wiązało z otwarciem części terenów targowych dla mieszkańców i przejścia między ulicami Głogowską a Śniadeckich”– dodaje  Elżbieta Roeske.

Prace związane z przebudową placu i stworzeniem strefy kultury będą kosztowały blisko 39 mln zł i będą toczyć się równolegle z budową parkingu. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

Czytaj też: Poznań | Wystawa | Polska | Miasto | Zieleń | Modernizm

źródło: poznan.pl
wizualizacje: MTP