Miejska biblioteka jak modna kawiarnia. Tak Lublin promuje czytelnictwo

Bioteka to miejsce, które będzie działać jako siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Jej wystrój nawiązywać będzie do leżącego niedaleko Ogrodu Saskiego. To nowy pomysł miasta, aby w atrakcyjny sposób zachęcić mieszkańców do częstszego czytania książek.

Pomysł na projekt „zielonej” biblioteki zrodził się ze stale rosnącej potrzeby kontaktu człowieka z naturą. Projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak beton, szkło, drewno, stal przy wykorzystaniu dużej ilości zieleni, aby nadać indywidualny, kontemplacyjny charakter projektowanym wnętrzom. Biotekę zaprojektowali architekci z biura GK-Atelier Grzegorz Kłoda. 

BIOTEKA znajdzie swoje miejsce na 421 m2 budynku przy Al. Racławickich 22 w przestrzeniach po dawnej Karczmie Słupskiej. Na półkach nowej biblioteki na czytelnika czekać będzie ok. 19 000 książek drukowanych i ok. 15 000 zbiorów specjalnych (audiobooków, płyt z muzyką i filmami). Do tej pory stanowiły one zasoby dwóch filii bibliotecznych przy ul. Poniatowskiego 4 oraz ul. Braci Wieniawskich, zlokalizowanych w punktach niedostępnych dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

BIOTEKA będzie stawiać na wysoce przemyślaną dostępność i przyjazność dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Na całej powierzchni obiektu zaprojektowano posadzki z betonu zabezpieczonego antypoślizgowo. Na podłogach powstanie również „niewidzialna droga” – systemowe oświetlenie LED-owe montowane w posadzce ułatwiające poruszanie się po obiekcie osobom niedowidzącym. W lokalu znajdzie się również toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, a lada biblioteczna zostanie obniżona do poziomu niezbędnego w komunikacji z osobami poruszającymi się na wózkach.


8 października została podpisana umowa na wykonanie prac budowlanych o wartości 1,27 mln zł. Planowany termin ich zakończenia to połowa grudnia br.

źródło: UM Lublin

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły