To historyczny budynek z cegły. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie ma nową filię. Placówkę otwarto w budynku dawnej szkoły przy placu Matki Teresy z Kalkuty.
Siedziba biblioteki jest budynkiem historycznym, zaprojektowanym w 1884 roku jako wolnostojący budynek szkoły. Funkcję szkoły podstawowej budynek pełnił po II wojnie światowej. W latach 80. XX wieku gmach został zaadaptowany do funkcji biblioteki. Następnie od października 2009 roku stał nieużytkowany.
Remont budynku rozpoczął się w 2014 roku. W 2021 roku po przebudowie i modernizacji oficjalnie otwarto tam filię biblioteczną nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Projekt adaptacji budynku do bibliotecznej funkcji przygotował architekt Jacek Kokowski z biura KOKOPROJEKT.
Już na etapie projektowania równie istotne było dla nas zadbanie o wygląd i funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń, jak i zachowanie charakteru budynku z zewnątrz. Dlatego projekt architektoniczny kładł szczególny nacisk na odnowienie, oznakowanie, odpowiednią aranżację i podświetlenie elewacji – mówi autor projektu.
W ramach prac odnowiono tu każdy detal. Powiększono sale biblioteczne poprzez ich łączenie. Wnętrze miało być jednolite wizualnie. Na parterze z całej kondygnacji stworzono otwartą wizualnie przestrzeń, wydzieloną jedynie oknami i drzwiami szklanymi, umożliwiającymi różnorodne użytkowanie w zależności od potrzeb. Na parterze zaaranżowano salę do gier planszowych oraz dwie salki do gier i zabaw multimedialnych, które wyposażone zostały w telewizory z konsolami do gier.
Zaprojektowano zewnętrzne schody wraz z chodnikiem wejściowym niwelującym barierę architektoniczną oraz wewnętrzny dźwig osobowy obsługujący kondygnacje od piwnicy do drugiego piętra. Dźwig ma również ułatwić transport książek ze znajdującego się w piwnicy magazynu książek na wyższe kondygnacje bądź do wyjścia z budynku.
Piwnica budynku jest przystosowana do magazynowania książek w ilości około 53,5 tys. woluminów na nowoczesnych regałach przesuwnych. Na poddaszu znajdują się zaplecze gospodarcze i techniczne oraz pomieszczenia do pracy wewnętrznej.
Czytaj też: Biblioteka | Edukacja | Szczecin | whiteMAD na Instagramie
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie