Miejska willa pod Szczecinem od DISM Architekci

Miejska willa pod Szczecinem to dom o nowoczesnej i skromnej formie. Inwestorom zależało na tym, aby na stosunkowo niewielkiej działce zaprojektować dom o prostej bryle, spełniający ich wytyczne dotyczące funkcji oraz posiadający współczesny wyraz.
Program funkcjonalny ma dość standardowy układ. Na parterze zaplanowano część dzienną, na piętrze zlokalizowano cześć sypialną. W programie funkcjonalnym parteru ujęto dwustanowiskowy garaż, duży salon z kuchnią i jadalnią otwarte na ogród, wydzielone częściowo pomieszczenie kina domowego oraz małe biuro i łazienkę. Na piętrze usytuowano 4 sypialnie z własnymi łazienkami oraz mini-spa dla mieszkańców.
Budynek ma prostą formę. Kształt domu tworzą dwie bryły o podobnej geometrii usytuowane na rzucie prostokąta. Ściany, otwierające dużymi przeszkleniami wnętrze na ogród oraz najbliższe otoczenie, na obu kondygnacjach posiadają „wcięcie” o przeciwnych kierunkach. Dom jest centralnie usytuowany na osi północ-południe. Idea projektu polegała na tym, aby dom niejako podążał za słońcem. Słońce budzi mieszkańców o wschodzie, natomiast wieczorem można podziwiać zachód z salonu skierowanego w stronę zachodzącego słońca. Elewacje domu wykończono w dwóch kolorach – bieli oraz kontrastującej czerni, która podkreśla formę budynku.
Zaprojektowany na działce o foremnym obrysie dom posiada prostą formę. Prosty zabieg przestrzenny nadał jednak skromnej bryle ciekawy i dynamiczny kształt.