Patryk Hardziej "Legenda o Sarze i Januszu"

Miejskie legendy – słownik łodzianizmów w interpretacji polskich ilustratorów

Miejskie legendy – słownik łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy – to artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, którym organizatorzy chcą zwrócić uwagę na unikatowość Łodzi. W przestrzeni Galerii Re:Medium, znajdującej się przy ulicy Piotrkowskiej 113, prezentują kilkanaście prac odwołujących się do legend związanych z miastem włókniarek.

Aktualny projekt, podobnie jak i poprzednie, powstał w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival, a osią wokół której zaistniał są oczywiście łodzianizmy, ale przedstawione w kontekście legend łódzkich. Jak zapewne już znaczna część osób wie (śledzących edycje słownika i nie tylko), łodzianizmy to słowa funkcjonujące stricte w języku łódzkim. Trzeba pamiętać, że znaczący wpływ na kształtowanie się języka w regionie wywarła styczność z językiem rosyjskim, jidysz, a także niemieckim. Z tej przyczyny mieszkający na tych terenach ludzie noszą laczki (niem. der Latsch, die Latsche) i pakują cukierki w tytkę (niem. die Tüte), czyli papierową torebkę, zrobioną z kawałka spiralnie zwiniętego papieru. Warto też podkreślić, iż regionalizm nie jest wyrazem niepoprawnym ani niemodnym.

Pisany za pomocą obrazów „Słownik miejskich legend” pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie.  Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Organizatorzy wystawy mają nadzieję, że w roku 600-lecia Łodzi, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach miasta oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości.

Okazuje się, że można odnaleźć przynajmniej kilkanaście opowieści związanych z miastem Łódź. Dokonany wybór pięciu legend ma charakter subiektywny. Premierowy projekt obejmuje 10 ilustracji, których autorami są: Katarzyna Bogucka, Bovska (Magda Wacławek-Grabowska), Sonia Dubois, Teodor Durski, Endo (Agata Nowicka), Patryk Hardziej, Izabela Kaczmarek-Szurek, Renata Krawczyk, Nikola Kucharska, Anna Rudak oraz Dawid Ryski. Wszyscy posiadają już bogaty dorobek i sukcesy artystyczne.

Izabela Kaczmarek-Szurek “Warkocze panny Piotrkowskiej”

Istotnym powodem realizacji tej wystawy była również chęć współpracy ze zdolnymi graficzkami i grafikami, którzy, odważnie interpretując klasykę, wyznaczają nowe trendy w światowej ilustracji. Czerpiąc z najlepszych tradycji polskiej szkoły ilustracji, ukazują jej siłę oraz złożoność. Wszystkich twórców charakteryzuje doskonałe opanowanie warsztatu artystycznego oraz różnorodność stylistyczna, pomysłowość, lapidarność, a zarazem precyzja wypowiedzi, ale bez dosłowności. Dostrzegając w odbiorcy wrażliwego czytelnika języka wizualnego, autorzy pozostawiają także przestrzeń dla jego wyobraźni.

Kilkoro artystów przygotuje ilustracje w formie plakatów w formacie 100×140 cm, a niektórzy pokuszą się o zinterpretowanie legend w sposób bardziej narracyjny. Integralną część projektu będzie stanowiło dopełnienie lektorskie, dzięki czemu odbiorcy wystawy będą mogli wysłuchać każdej z legend. W rolę lektora wcielił się ceniony muzyk i aktor Piotr Rogucki. Przestrzeń witryn w Galerii Re:Medium zaaranżuje Teodor Durski. Za pomocą uproszczonych graficznych obrazów przedstawi przechodniom legendę o „Warkoczach Panny Piotrkowskiej”, o uczuciu córki miejscowego aptekarza Dudzicza do młodego geometry Leszczyńskiego i jego szkicu, który stał się inspiracją do stworzenia planu ulicy Piotrkowskiej. Artysta zobrazował również swoją osobistą interpretację rysunku wykonanego przez pierwszego kartografa miasta.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113

12.05- 09.07.2023 

Organizatorzy: Łódź Design Festival/ Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Artyści: Katarzyna Bogucka, Bovska (Magda Wacławek-Grabowska), Sonia Dubois, Teodor Durski, Endo (Agata Nowicka), Patryk Hardziej, Izabela Kaczmarek-Szurek, Renata Krawczyk, Nikola Kucharska, Anna Rudak oraz Dawid Ryski

lektor: Piotr Rogucki

opracowanie tekstów: Adriana Usarek

kuratorzy: Adriana Usarek, Michał Piernikowski

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Łódź | Sztuka | Kultura | Polecane | Grafika | whiteMAD na Instagramie