Miejskie pisuary wypełnione konopiami stanęły w Amsterdamie

Coraz większa liczba turystów odwiedzających stolicę Niderlandów sprawia, że miejskie toalety nie są wystarczającym rozwiązaniem. Właśnie dlatego władze Amsterdamu postanowiły postawić w mieście miejskie pisuary wypełnione konopiami.

Władze Amsterdamu od lat zwracają uwagę na problem turystów, którzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne pod drzewkami, czy na ścianach budynków. Problemem jest nie tylko przykry zapach, czy problemy natury higieniczno-sanitarnej. Mocz i zawarte w nim związki chemiczne dosłownie „wżerają” się w ściany zabytkowych kamienic i budynków, a to może w dłuższej perspektywie prowadzić do tragedii. Pomysłodawcy, dodają, że największym problemem są letnie wieczory, gdy puby i restauracje i ogródki piwne są pełne gości.


Miejskie pisuary mają być doraźnym sposobem na nieeleganckich turystów. GreenPee, bo tak nazwano te przenośne pisuary stanęły w kilkunastu najpopularniejszych miejscach stolicy Niderlandów. Miejskie pisuary zostałī wypełnione wiórami z konopiami, które mają silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu wchłaniają zarówno sam mocz, jak i towarzyszący mu zapach. Gdy pisuar zapełni się, urządzenie automatycznie wyśle komunikat na smartfona pracownika odpowiedzialnego za opróżnianie pisuaru.  Najciekawszy jest jednak fakt, że po opróżnieniu pisuaru, mieszanka płynów i konopii zostaną wykorzystane jako naturalny nawóz w miejskich parkach, czy ogrodach. 

„Mocz ma w sobie dużo cennego fosforanów, więc jest to bardzo dobra i zrównoważona alternatywa, którą w przeciwnym razie moglibyśmy dosłownie spłukać w toalecie” – mówią projektanci

Władze rozpoczęły pilotażowy projekt GreenPee w 2018 roku. Według statystyk liczba osób załatwiających potrzeby w niedozwolonych miejscach spadła aż o 50 proc. Docelowo miejskie pisuraty mają stanąć w każdej dzielnicy Amsterdamu. 

Czytaj też: Holandia | Ciekawostki | Ekologia | Miasto | Zieleń | Recykling | Technologia

źródło: dezeen.com