Poznaliśmy finałową listę pięciu budynków, które zakwalifikowały się do ostatniego etapu konkursu Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2019.
W zestawieniu niestety zabrakło budynku z Polski, który odpadł w poprzednim etapie. Do grona 40 najlepszych budynków w Europie dostał się gmach Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach (projekt: BAAS arquitectura, Grupa 5 Architekci oraz Małeccy Biuro Projektowe). Należy to uznać za sukces, pamiętając że w sumie w tegorocznej edycji konkursu o zwycięstwo walczyły aż 383 obiekty z całej Europy.
Tak wygląda finałowa piątka:
1. PC CARITAS, Melle, Belgia (projekt: architecten de vylder vinck taillieu)
Przebudowa budynku dawnego szpitala psychiatrycznego na obiekt usługowy. Architekci zachowali wiele oryginalnych materiałów, a ingerencję ograniczyli do detali. Budynek po przebudowie nie zmienił swojego kształtu, ale zyskał między innymi dodatkowe przeszklenia w suficie.
2. Plasencia Auditorium and Congress Centre, Plasenica, Hiszpania (projekt: José Selgas oraz Lucía Cano)
Centrum kongresowo-kongresowe w mieście Plasenica. Architekci chcieli, by swym kształtem przypominał biały kamień. Budynek zyskał półprzezroczystą elewację, która sprawia, że ten zdaje się świecić niczym lampion.
3. Skanderbeg Square, Tirana, Albania (projekt: 51N4E; Anri Sala; Plant en Houtgoed; iRI)
Przebudowa miejskiego placu w Tiranie trwała od 2008 r. Wtedy to zorganizowano konkurs na projekt inwestycji. Prace budowlane trwały blisko 10 lat i efekty możemy zobaczyć teraz. Architekci chcieli, aby przebudowany plac stał się miejscem, z którego korzystać będą głównie mieszkańcy. Udało się! Nowe meble miejskie skutecznie zachęcają mieszkańców by właśnie na tym placu spędzali swój wolny czas. Architektura integruje, dosłownie!
4. Terrassenhaus Berlin / Lobe Block, Berlin, Niemcy (projekt: Brandlhuber+ Emde, Burlon; Muck Petzet Architekten)
To jeden z ciekawszych budynków w zestawieniu. Dom tarasowy znajduje się w Belinie. Powstał jako miejsce, w którym można organizować nietypowe akcje. Architekci nadali mu kształt, który przypomina audytorium w nieistniejącym teatrze. Kaskadowe założenie było celowym zabiegiem.
5. Metamorfoza: Transformation de 530 logements – Grand Parc Bordeaux, Bordeaux, Francja (projekt: Lacaton & Vassal architectes; Frédéric Druot Architecture; Christophe Hutin Architecture)
Na końcu nasz faworyt, a właściwie faworyci! Projekt polegał na przebudowie trzech bloków mieszkalnych w taki sposób, aby nie tylko odmienić je wizualnie, ale też nadać nowe funkcje, z których korzystać będą ich mieszkańcy. W efekcie każde z mieszkań zyskało dodatkową przestrzeń – tarasy, które stały się integralną częścią mieszkań uwalniając ogromny potencjał budynku.
Który ze zrealizowanych projektów zwycięży? O tym dowiemy się już w maju!
źródło: materiały prasowe