Mieszkańcy Krakowa zyskają nową kładkę! Połączy Kazimierz z Ludwinowem

Na realizację tej inwestycji krakowianie czekają od ponad dziesięciu lat. Prace budowlane ruszą dopiero w tym roku.

Konkurs na projekt kładki rozstrzygnięty został już w 2006 roku. Wygrała wtedy koncepcja architektów: Kazimierza Łataka oraz Piotra Lewickiego. Później, przez kolejne trzy lata trwały prace nad szczegółowym projektem i wyznaczeniem lokalizacji. Zapadła decyzja, że konstrukcja w kształcie sinusoidy będzie zaczynać się na bulwarze między ul. Wietora i Skawińską. Z drugiej strony między Wilgą a terenem przy dawnym hotelu Forum.

Projekt schowano jednak do szuflady. Oficjalną powodem był kryzys gospodarczy, który opanował świat pod koniec pierwszego dziesięciolecia. Do pomysłu budowy powrócono rok temu. Okazało się, że projekt wymagał sporej aktualizacji, w międzyczasie bulwary wiślane zostały wpisane do rejestru zabytków i ingerencja w kamienny mur była już niemożliwa.

Kładka w odświeżonym projekcie będzie dostępna dla pieszych i rowerzystów. Wyróżnia ją nietypowy kształt, który przypomina serpentynę. Architekci poprowadzili ścieżki tak, aby mógł tutaj powstać nowy punkt widokowy.

Krakowski Zarząd Inwestycji Miejskim właśnie złożył wniosek o pozwolenie na budowę nowego obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem latem ogłoszony zostanie przetarg na budowę, a jesienią ruszy realizacja projektu.

wizualizacje i rysunki:

źródło: Biuro Projektów Lewicki Łatak