Anadolu Agency / Contributor / Getty Images

Mieszkańcy Lwowa zabezpieczają zabytki. “Pospolite ruszenie w obronie tożsamości”

Mieszkańcy Lwowa zabezpieczają zabytki w obawie przed atakami Rosji. Choć narazie Lwów nie został bezpośrednio zaatakowany, mieszkańcy jednego z największych miast Ukrainy spontanicznie zaczęli zabezpieczać pomniki, rzeźby, czy bogato zdobione elewacje kamienic. Warto przypomnieć, że dzięki bohaterskiej postawie Ukraińców udało się uratować unikatowe dzieła sztuki z kijowskiego muzeum, o czym pisaliśmy TUTAJ. 

Lwów to jedno z największych i najważniejszych miast na terenie Ukrainy. Miasto uchodzi za turystyczne i kulturowe centrum Ukrainy. W mieście znaleźć można setki zabytków pochodzących z różnych okresów, bowiem sam Lwów am ponad 600 lat. Jednym z najważniejszych zabytków jest historyczne centrum, które zostało w 1998 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


“Z powodu rosyjskiej agresji uszkodzone zostały już m.in. zabytkowy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej oraz budynki uniwersyteckie w Charkowie. Lwów jest obszarowo wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ukraina ma jeszcze inne wpisy. To, co robi teraz Rosja, to jest zbrodnia przeciwko narodowi ukraińskiemu, ale także przeciwko kulturze i dziedzictwu” — mówiła prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego w “Poranku Dwójki” na antenie drugiego programu Polskiego Radia.

Od kilku dni nasza redakcja solidaryzuje się z Ukrainą w obliczu wojny rozpętanej przez Rosję. Publikujemy treści wspierające Ukrainki i Ukraińców. Informujemy o ich twórczości, talentach, osiągnięciach i wsparciu płynącym z całego świata. Pełną listę artykułów wspierających Ukrainę w tych trudnych chwilach znajdziecie pod tagiem #SolidaritywithUkraine

Czytaj też: Lwów |  Ukraina  | Zabytek | whiteMAD na Instagramie  | #SolidaritywithUkraine

źródło:Mieszkańcy Lwowa zabezpieczają zabytki  noizz.pl / fakty.pl