stare meble

Mieszkańcy zbierają stare meble. Dochód z ich sprzedaży przeznaczają na pomoc innym

Nietypowa akcja odbywa się w Szczecinie. Mieszkańcy zbierają stare meble i naczynia, aby przekazać je później do Galerii Szpargałek, by mogły zyskać nowe życie.

Galeria Szpargałek to zbiór starych naczyń i mebli, które wcześniej zalegały mieszkańcom w piwnicach i na strychach. Trafiają tam też przedmioty, które pracownicy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych odzyskują z przyniesionych odpadów. Następnie pracownicy oceniają stan fizyczny przedmiotów. Te, których stan jest dobry trafiają do Galerii. Chcąc zdobyć wymarzony fotel, wazon czy zastawę wystarczy wykonać przelew na konto potrzebującej organizacji. Za wydane w ten sposób złotówki klienci otrzymują punkty, które mogą wymieniać na przedmioty. Każdy z przedmiotów wyceniany jest maksymalnie na 25 punktów, gdzie 1 punkt jest równy złotówce.

Warto przejrzeć piwnice czy strychy. Zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty, można je przynieść do jednego ze szczecińskich Ekoportów – mówi Andrzej Kus, rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska.

Tylko przez ostatni miesiąc potrzebujące organizacje, za pośrednictwem Galerii Szpargałek otrzymały niemal 11 tysięcy złotych. W sumie przez dwa lata funkcjonowania Galerii udało się w ten sposób wspomóc potrzebujących kwotą ponad 150 tysięcy złotych.

stare meble


Z powodu zagrożenia koronawirusem Szpargałek jest teraz czynny na nieco innych zasadach. Magazyny dostępne są co prawda dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i czwartki), ale po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Okazuje się, że i taka zmiana nie zniechęciła mieszkańców do korzystania z tego miejsca. Chętni umawiają się na kilka tygodni do przodu, aby zdobyć stare naczynia czy meble, w których tkwi duży potencjał.

Czytaj też: Szczecin  | Ekologia | Ciekawostki | Wydarzenia  | Ceramika

źródło: UM Szczecin