Mieszkańcy zdecydowali. Tak będzie wyglądać Plac Dąbrowskiego w Łodzi

O jego przebudowie pisaliśmy już kilka razy. Plac Dąbrowskiego w Łodzi zostanie przebudowany według koncepcji, którą w głosowaniu wskazali mieszkańcy. Głosowanie poprzedzone było cyklem spotkań i konsultacji, które pozwoliły wstępnie określić jakich zmian oczekują mieszkańcy.

Wszystkie warianty przebudowy przygotowane przez pracownie mamArchitekci i A2P2 zakładały zazielenienie placu, zmianę fontanny i otwarcie przestrzeni na życie miejskie. Różniły się szczegółami, m.in. tym, jak wyglądać będą rośliny czy elementy wodne. W głosowaniu, przeprowadzonym wśród mieszkańców Łodzi na platformie Vox Populi, zwyciężył, z miażdżącą przewagą, wariant drugi – zdobył ponad połowę wszystkich głosów.

Łódź wzbogaci się o atrakcyjny, zielony plac miejski o różnych funkcjach, zachęcający do odpoczynku i rekreacji w cieniu drzew oraz przy szumie wody. Czyli dokładnie taki, jakiego chcieli łodzianie w trakcie konsultacji społecznych – czytamy na stronie łódź.pl.

To na podstawie zwycięskiego projektu, zakładającego m.in. dosadzenie ponad 200 drzew, powstanie ostateczna koncepcja, która szczegółowo określi, jak Plac Dąbrowskiego będzie wyglądać.


Teraz architekci dopracują szczegóły dotyczące m.in. niebiesko-zielonej infrastruktury, małej architektury, wyglądu pawilonów usługowych, a także wstępnego doboru roślin pod kątem trudnych miejskich warunków. Efektem będzie całościowa koncepcja przebudowy i to na jej podstawie w 2023 r. rozpocznie się kolejny etap – wykonane zostaną projekty budowlane i wykonawcze oraz rozpocznie się wyczekiwany przez łodzian remont.

Poniżej znajdziecie rysunki przedstawiające różnice między pierwszym, drugim i trzecim wariantem zmian na placu.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Miasto | Place, Skwery, Parki  | Metamorfoza | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły