Mieszkania komunalne mogą dobrze wyglądać. Takie zbudują w Sopocie

Często były kojarzone z gorszej jakości budownictwem. Mieszkania komunalne w Sopocie pokazują, że można inaczej. Miasto zbuduje dwa budynki, które wyglądem nie różnią się od deweloperskich osiedli.

Umowę na budowę dwóch budynków mieszkalnych przy ulicy 3 Maja 61 w Sopocie podpisano 30 sierpnia. Wykonawcą nowych sopockich budynków komunalnych jest wyłoniona w przetargu firma Budrem-Rybak Sp. z o.o. Spółka komandytowa. W sumie powstanie 50 nowych mieszkań.

Wykonawca już wkroczył na plac budowy. Zbuduje nie tylko bloki, ale też jest zobowiązany do zagospodarowania terenu wokół inwestycji. Prace będą trwać 15 miesięcy.

Bardzo się cieszę, że możemy spełniać marzenia młodych ludzi o zamieszkaniu w Sopocie. Zwłaszcza teraz, gdy mamy galopującą inflację i coraz więcej startujących w dorosłość osób nie ma zdolności kredytowych czy gotówki na zakup własnego „M”. W Sopocie już od kilku lat kładziemy mocny nacisk na budownictwo komunalne – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Budynki zaprojektowało Biuro Architektoniczne Bosiaccy. W środku powstanie w sumie 50 mieszkań, z czego dwa będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mieszkania będą miały zróżnicowaną wielkość. Powstaną zarówno kawalerki o powierzchni 28 m kw. jak i kilkupokojowe lokale o wielkości 78 m kw. Mieszkania zbudowane zostaną na trzech kondygnacjach i poddaszu.

Budynki nie będą podpiwniczone, dlatego miejsca postojowe dla samochodów znajdą się na powierzchni. W sumie zaplanowano 25 miejsc dla aut.


Architekci postawili na jasną elewację i szare dodatki. Co ciekawe, jedną ze ścian ozdobi mural autorstwa Pera Oscara Gustava Dahlberga, który w graficzny sposób upamiętnia historię regionu – przed laty w pobliżu stał młyn na potoku Karlikowskim.

Gmina Sopot traktuje budowę mieszkań komunalnych priorytetowo. Wiosną 2021 roku Gmina Miasta Sopotu oddała 49 mieszkań komunalnych w nowo wybudowanych domach przy al. Niepodległości 650 i 654. Oba domy zasiedliło w sumie 120 osób. W ciągu najbliższych pięciu lat Gmina chce zbudować niemal 250 mieszkań komunalnych.

źródło: UM Sopot

Czytaj też: Sopot | Elewacja | Blok | Osiedle | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły