Mieszkanie artystów. Mieli ograniczony budżet, ale efekt robi wrażenie!

Mieszkanie dla pary czeskich artystów zaprojektowali architekci z pracowni NEUHĘUSL HUNAL. Ich lokum znajduje się w starym bloku w Pradze.

Realizacja tego projektu rozpoczęła się pod koniec 2019 roku. Wtedy do architektów zgłosiła się rodzina artystów, który chcieli przebudować niewielkie mieszkanie. Jego stan zmuszał ich do przeprowadzenia generalnego remontu, ale pojawił się problem – mieli ograniczony budżet. W efekcie architekci potraktowali ten projekt jako wyzwanie, celem było stworzenie niestandardowej przestrzeni, która będzie pasować do młodej rodziny z dzieckiem.

Architekci postanowili improwizować. Meble pochodzą ze starego mieszkania właścicieli. Wnętrze wypełniają rzeźby, które sami wykonali. Część prac również właściciele wykonali samodzielnie.

Przedpokój oraz część kuchenna zostały wizualnie połączone prostą siatką z małych kafli. Odnowiono starą podłogę w pokojach. Wyburzono drzwi, a otwory w betonowych ścianach nieco powiększono. Przejścia między pomieszczeniami celowo pozostawiono w surowej formie.

Architekci nie ingerowali w zastany układ funkcjonalny. Jedyną zmianą było połączenie przestrzeni dziennej z sypialnią, dzięki czemu powstał pokój dla dziecka.


Część mebli wykonano z taniej sklejki. Ich ostateczna forma to efekt przemyślanych działań projektowych. W ten sposób powstał mebel w przedpokoju, który pomieści wiele ubrań i przedmiotów, kolejny ciąg mebli ze sklejki znalazł się w salonie. Również ze sklejki wykonano zabudowę kuchni i kącika jadalni.

Cały projekt jest dowodem tego, że nawet przy minimalnym budżecie można osiągnąć oryginalny efekt. Tak urządzone mieszkanie wprawdzie nie przypadnie wszystkim do gustu, jednak dla części osób okaże się strzałem w dziesiątkę! Właśnie za to lubimy architekturę!

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Kawalerka | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. Radek Úlehla, www.radekulehla.com