Mieszkanie bez wkładu własnego. Budżetowe osiedle w Katowicach projektu Kuryłowicz & Associates

W Katowicach powstaje osiedle, na którym mieszkanie będzie można kupić bez konieczności posiadania wkładu własnego. W sumie powstanie tu pół tysięcy mieszkań.

Osiedle zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni Kuryłowicz & Associates. Nowe osiedle zbudowane zostanie na wschodnich obrzeżach Katowic w historycznej dzielnicy Szopienice.

Otoczenie ma charakter postindustrialny i zdążyło już od momentu likwidacji przemysłu ciężkiego naturalnie porosnąć roślinnością trawiastą oraz krzewami i skupiskami drzew samosiejek. Nad terenem działki góruje secesyjna wieża ciśnień autorstwa Jerzego i Emila Zillmannów, projektantów „Nikiszowca”, która stanowi obecnie pozostałość dawnej zabudowy hutniczej. Ze względu na położenie terenu szczególną uwagę architekci poświecili na stworzenie czytelnego układu miejskiego, który zorganizowany zostanie wzdłuż nowych ulic i placu. Układ ten uzupełniony został systemem zielonych podwórek i ogólnodostępnych przestrzeni rekreacyjnych. Zaproponowana kompozycja urbanistyczna nawiązuje do tradycyjnego układu miasteczka, co sprzyjać ma tworzeniu się więzi społecznych, integracji i identyfikacji mieszkańców.

Autorzy projektu zaproponowali proste układy modułowe budynków ustawionych w niewielkie półotwarte kwartały, których kolorystyka nawiązuje do lokalizacji i otoczenia – surowego charakteru śląskiej zabudowy. Kolorystykę budynków zróżnicowano od jasnego popielatego, poprzez beże, brązy, zimne szarości aż po grafit. Gamę kolorów architekci wybrali analizując wcześniej krajobraz katowickich Szopienic.

Budynki ozdobione będą zielenią i elementami małej architektury. Powstaną ogródki społeczne, na których mieszkańcy będą mogli wspólnie uprawiać warzywa i rośliny.

Wraz ze wzrostem świadomości mieszkańców miast w zakresie znaczenia dobrej jakości żywności w ich życiu przy jednoczesnej chęci ochrony klimatu i środowiska a także utrzymania akceptowalnych cen żywności narodził się w naszej pracowni pomysł, by dać mieszkańcom nowego osiedla możliwość samodzielnej uprawy warzyw i roślin. Nowatorska jak na skalę mieszkaniową funkcja ogrodu warzywno-roślinnego ma także istotne walory integracyjne oraz edukacyjnie. Jesteśmy przekonani, że życie w mieście może zostać pięknie uzupełnione o funkcje, które kojarzone były do tej pory tylko z wsią – mówi Marcin Szubski, Starszy Architekt, Kuryłowicz & Associates

Budynki zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zachować część rosnących już na terenie inwestycji drzew. Wykonane będą też nowe nasadzenia.


Nowe osiedle będzie dysponować mieszkaniami o zróżnicowanej wielkości. Powierzchnia najmniejszych to 32 m kw., a największych – 90 m kw. Zatem będzie można tu kupić sporej wielkości mieszkanie bez wkładu własnego.

Inwestycja zostanie objęta dopłatami do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Wysokość dopłat zależy od indywidualnej sytuacji najemcy. Nabór najemców rozpoczyna się zazwyczaj ok. 6 miesięcy przed zakończeniem realizacji projektu – czytamy w informacji o planowanej inwestycji.

Cała inwestycja i rozpoczęcie jej realizacji jeszcze w tym roku kalendarzowym roku jest odpowiedzią na rosnące ceny nieruchomości oraz nadal istniejący duży deficyt mieszkaniowy. Mieszkania Plus są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie mają wystarczających możliwości finansowych, aby kupić nieruchomość czy zaciągnąć kredyt hipoteczny.

Czytaj też: Ciekawostki | Osiedle | Katowice | Kuryłowicz | whiteMAD na Instagramie

źródło: Kuryłowicz & Associates