Mieszkanie młodej podróżniczki

Mieszkanie młodej podróżniczki. Powstało na warszawskim Nowolipiu.

52-metrowe mieszkanie na warszawskim Nowolipiu należy do młodej podróżniczki, która w końcu zapragnęła stworzyć swoje, wyjątkowe miejsce w Warszawie. Głównym celem było zaprojektowanie przestrzeni z dobrą energią, na widok którego każdy się uśmiechnie.

Czasem tak się zdarza, że w czasie projektowania mieszkania spotkają się dwa wolne umysły, które wzajemnie się inspirują. Tak też było w przypadku tworzenia wnętrza starego mieszkania na Nowolipiu. Odwaga i pełne zaufanie właścicielki w zderzeniu z pomysłami studia CudnieBosko zaowocowały wnętrzem, które żyje kolorem, naturalnością, a do tego jest wspomnieniem dawnych czasów. 

Mieszkanie młodej podróżniczki, a raczej jego wnętrze nawiązuje do lat 50-tych – okresu, w którym została zbudowana cała kamienica na Nowolipiu. W pokoju gościnnym i sypialni odrestaurowany został oryginalny, dębowy parkiet ułożony w jodełkę. Wiele mebli w salonie i kuchni pamięta lata 50. i 60.: PRL-owski bufet, ławostół, krzesło 366 projektu Józefa Chierowskiego, rozkładany stół kuchenny czy krzesła “patyczaki”. Dzięki renowacji, te meble zyskały drugie życie.


Po wejściu do mieszkania widzimy korytarz z różową lamperią, której nieoczywisty odcień nawiązuje do zdjęcia z jednej z wypraw właścicielki. Etniczne maski na ścianie to także pamiątki z licznych podróży. 

Główną bazą kolorystyczną w mieszkaniu stały się biel i drewno. Ponieważ jednak właścicielka mieszkania kocha kolory, w aranżacji pojawiły się także intensywne odcienie. Butelkowa zieleń stanowi główny akcent w kuchni w postaci ręcznie wypalanych, polskich kafli typu “metro”. Ten odcień zieleni pojawia się także w postaci tapicerki kanapy w salonie czy vintage tapety w sypialni. Kolejnym intensywnym kolorem jest ciemny granat na ścianach w łazience. Z kolei mosiądz i złoto zostały wykorzystane jako rodzaj biżuterii. W tym kolorze pojawiły się uchwyty meblowe, kuchenny kran czy lampa nad kuchennym stołem. 

Sypialnia w tym mieszkaniu to oaza spokoju i miejsce relaksu. Tapeta w liście vintage w połączeniu z toaletką na żeliwnej podstawie po starej maszynie do szycia podkreślają charakter wnętrza.

Z kolei łazienka jest mała, ale bardzo funkcjonalna. To swego rodzaju niespodzianka dla gości. Ma zdecydowanie kamieniczny charakter. Kafle cegiełki na ścianach komponują się z czarno-białymi płytkami podłogowymi, które z podłogi przechodzą na obudowę wanny oraz część ściany prysznicowej.

Całe mieszkanie to efekt doskonałej współpracy między właścicielką mieszkania a projektantką. Widać tu zrozumienie i dialog w trakcie realizacji, ale także umiejętne osadzenie przestrzeni w czasie, do którego mieszkanie przynależy.

Czytaj też: Wnętrza | Architektura | Mieszkanie | Warszawa | Polscy projektanci

Projekt mieszkania: Monika Skuza, CudnieBosko (www.cudniebosko.pl)
Zdjęcia: Kamila Markiewicz-Lubańska (https://www.wnetrzawobiektywie.pl/)
Stylizacja wnętrz: Maria Szymańska (https://www.zyjpieknie.pl/)