Powrót do przeszłości z nutą ekstrawagancji. Zaglądamy do mieszkania na Jeżycach!

Jakość i ponadczasowa elegancja to kluczowe słowa opisujące apartament w sercu poznańskich Jeżyc. Projekt wnętrza przedstawia wizję gotowej do zamieszkania przestrzeni w zrewitalizowanej kamienicy przy ul. Poznańskiej. Mieszkanie na Jeżycach zaprojektował architekt Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio. 

Nietuzinkowe, starannie dobrane, vintage meble w połączeniu z elementami zaprojektowanymi na specjalne zamówienie, tworzą eklektyczną kombinację. Wysokiej jakości materiały, białe olejowane drewno, czerwony włoski marmur z jeziora Garda, zabawa kolorem, formą i światłem, tworzą niecodzienny spójny projekt, wyróżniający się na mapie Poznania.

Autorem wnętrza jest architekt i projektant nowej kolekcji hoteli the Cōmodo w Austrii i Niemczech oraz właściciel berlińskiego biura projektowego weStudio – Piotr Wiśniewski.


“Podczas projektowania skoncentrowałem się na widokach i każdej perspektywie mieszkania, wprawiając je w metaforyczną kinową ramę. Dodatkowo podkreśliłem długą linię prowadzącą wzrok użytkownika – przez otwartą przestrzeń pokojów, aż do wieńczących salon czternastu luster w dębowej ramie, wzmacniających poczucie nieskończoności”. 

Sercem mieszkania jest otwarta przestrzeń, łącząca salon, jadalnię i kuchnię. Wnętrze tworzy mieszanka elementów wykonanych na specjalne zamówienie, znalezionych skarbów vintage i współczesnych klasyków designu. Uwagę przykuwa dialog między technologią i tradycją, sofa inspirowana latami 60. w połączeniu z fotelem Roly Poly w kolorze żółtym i taboretem z tansańskiego czarnego drewna Mtanga, zrobionego z drzewa, w które trafił piorun.  

W centrum jadalni umiejscowiono duży modernistyczny, drewniany stół na ośmiokątnej podstawie skontrastowany wraz z lekkimi krzesłami Handkerchief firmy Knoll International nawiązujących do lat 80. i dających razem nietuzinkowy efekt. Minimalistyczna kuchnia została wykonana na wymiar. Sprawiając efekt jednej ciemnoszarej bryły z okrągłym otworem jest jednocześnie praktycznym, intrygującym i eleganckim akcentem mieszkania. 

Sypialnia to święta przestrzeń. Głównym, centralnym elementem jest wolnostojące łóżko wraz ze zintegrowanymi stolikami nocnymi i niekonwencjonalnym biurkiem. W połączeniu z elektrycznymi zasłonami otaczającymi cały pokój, powstaje wyspa odpoczynku i relaksu – bez zakłóceń ze świata zewnętrznego. Przez liczne okna wpada naturalne światło słoneczne, wzbudzające grę cieni na podłodze z naturalnego drewna, w kolorze złamanej bieli. Wzdłuż 6-metrowej ściany została zaprojektowana garderoba, wykonana z białych półek i metaloplastycznej instalacji w karminowo-czerwonej barwie.

Zastosowany kolorystyczny akcent przełamuje naturalną paletę, nadając pomieszczeniu pikanterii i charakteru. Klimat sypialni dopełnia monumentalny klosz lampy, ręcznie wykonany przez francuską artystkę Céline Wright. Ręczna wyjątkowa praca, wykonana jest z naturalnych i nie zanieczyszczających środowisko materiałów, zgodnie ze starodawną techniką, przechwytując światło i promieniując czystą poezją.

O architekcie: 
Piotr Wiśniewski, urodzony w zachodniej Polsce w latach 90-tych, swoją drogę do twórczości rozpoczął w młodym wieku. W wieku 10 lat babcia wysłała go na lekcje rysunku do emerytowanego nauczyciela plastyki, który mieszkał maleńkim mieszkaniu Plattenbau, przesiąkniętym gęstym powietrzem i dymem papierosowym. Zadanie było jasne: Piotr ma się uczyć przygotować do egzaminu wstępnego na studia architektoniczne.

Po dziesięciu latach Piotr ukończył studia licencjackie Poznaniu oraz studia magisterskie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. W wolnych chwilach pracował w studiu specjalizującym się w projektowaniu obiektów hotelarskich. Towłaśnie tutaj rozpoczęła się jego pasja do projektowaniawnętrz. Pracował nad szeregiem projektów architektonicznych i wnętrzarskich od koncepcji do realizacji.

Czytaj więcej: Wnętrza | Mieszkanie | Kamienica | Poznań

 

źródło: materiał prasowy

zdjęcia: Piotr Wujtko