Mieszkanie na Jeżycach w Poznaniu według projektu pracowni NUUT

Mieszkanie na Jeżycach w Poznaniu zaprojektowali architekci z pracowni NUUT (https://nuut.pl). Położone w samym sercu poznańskich Jeżyc mieszkanie, z pozoru bardzo zrównoważone, opiera swoją ideę na zasadzie kontrastów. Ciepły odcień drewna kontrastuje tu z chłodem betonu, a biel ścian i mebli z czarnym odcieniem lamp i dodatków. W pierwotnym układzie to 106-metrowe mieszkanie różniło się nieco od wersji ostatecznej. Projektantki z Pracowni Nuut, zgodnie z życzeniem Inwestorów, wprowadziły zmiany w układzie ścian i pomieszczeń.
Zlikwidowane zostały pomieszczenia wc oraz garderoby na rzecz strefy dziennej połączonej z kuchnią. Dwie małe łazienki zostały połączone w jedną, tworząc tym samym salon kąpielowy z wanną oraz prysznicem. Garderoba zastąpiona została natomiast ciągiem szaf zlokalizowanych wzdłuż korytarza, przechodzących płynnie w zabudowę meblową w pokoju dziennym.

“Punktem wyjścia dla całego projektu była kuchnia – praktyczna, wygodna, w której dużo się gotuje, dużo przebywa i przechowuje, ale też taka, która łączy się z pokojem dziennym i stanowi jego część. Zadanie wymagało od Projektantek sporej kreatywności, ale efekt udało się uzyskać między innymi dzięki wygospodarowaniu małej spiżarni ukrytej za meblami, wprowadzeniu zabudowy meblowej na ścianie z oknem oraz dzięki wyspie stanowiącej łącznik pomiędzy kuchnią, a strefą dzienną. Całość zabudowy w kuchni pokryto fornirem dębowym oraz czarnym lakierem i połączono z kamiennymi blatami oraz betonem na ścianie.” – tłumaczą architekci z pracowni NUUT


Strefa dzienna to miejsce relaksu, z wygodnymi, miękkimi sofami, z dużą ilością książek na półkach, ale też miejsce spotkań przy stole z różnokolorowymi krzesłami marki TON i subtelnym światłem opraw Vibia Skan. To, co łączy wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu to betonowa posadzka. Materiał przechodzi z jednego pokoju do drugiego i miejscowo „wdziera” się również na ściany. Odstępstwo stanowi sypialnia, w której na ścianie znaleźć można ciepłe odcienie dębowej jodełki. W pomieszczeniu tym umieszczona została duża miękka pufa, ciekawe dekoracje z suszonych kwiatów, intrygujące plakaty i całą masę roślin na parapecie okna.

Łazienka, podobnie jak pozostałe pomieszczenia, to połączenie betonu, drewna oraz białego i czarnego koloru. Otwarty prysznic i wolnostojąca wanna zlokalizowane zostały blisko okna, dzięki czemu wraz z kąpielami wodnymi można zażywać tu kąpieli słonecznych. Wnętrze dopełnia długi drewniany blat, który pełni też funkcję toaletki. Całe mieszkanie stanowi spójną kompozycję złożoną z przenikających się kontrastowych kolorów i faktur. Charakter wnętrza podkreślają skrupulatnie dobrane dodatki, takie jak wazony z kwiatami, obrazy, plakaty, donice z roślinami czy też okrągłe gniazda i włączniki z serii Berker 1930.

Jak wam się podoba Mieszkanie na Jeżycach w Poznaniu? Dajcie znać!

Autor projektu: NUUT / https://nuut.pl
Autor zdjęć: Kroniki – Hanna Połczyńska / https://www.kroniki.studio

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Beton | Drewno | Poznań | whiteMAD na Instagramie