Mieszkanie na Jeżycach. W środku surowy beton i elementy konstrukcyjne

Mieszkanie na Jeżycach. W środku surowy beton i elementy konstrukcyjne

Poznańskie Jeżyce to miejsce, które wyróżnia się na tle innych dzielnic miasta. Zwolennicy określają je mianem „jądra wszechświata”, a jego niepowtarzalny klimat łączy surowość miejskiej architektury z kulinarnym bogactwem lokalnych restauracji i kawiarni. W tej przestrzeni nowoczesne koncepty sklepowe współistnieją z tradycyjnym handlem – na targu wciąż można kupić wiejskie jajka, a do bukietu ogrodowych kwiatów często dostaje się świeżą marchewkę na rosół. Ten eklektyczny charakter przyciąga młodych ludzi, którzy chcą tutaj mieszkać, pracować i odpoczywać.

Mieszkanie na Jeżycach inspirowane duchem dzielnicy

Dagmara Zdanowicz, współzałożycielka OYKA studio, zaprojektowała swoje mieszkanie, oddając w nim ducha Jeżyc – surowość konstrukcyjnych detali przeplata się z przytulnością i funkcjonalnością codziennego życia. Wnętrze wyróżnia się wykorzystaniem drewna, betonu i stali nierdzewnej. Projektantka zdecydowała się zachować autentyczne elementy żelbetowych ścian i podciągów konstrukcyjnych, kierując się zasadą: jeśli czegoś nie można ukryć – warto to podkreślić.

Mozaika, lustra i serce domu – duży drewniany stół

W przestrzeni mieszkania kluczowym elementem posadzki jest mozaika, której odbicie w lustrach potęguje wrażenie przestronności. Centrum strefy dziennej stanowi imponujący drewniany stół o niekonwencjonalnej formie, otoczony rzeźbiarskimi krzesłami. To tutaj koncentruje się życie domowników – jedzenie, praca, artystyczne eksperymenty dzieci, a także ich zabawy, których ślady widać w postaci wyścigów wokół stołu.

Kuchnia – funkcjonalność i ponadczasowy design

Kuchnia, będąca przestrzenią codziennych działań gospodarza, została zaprojektowana z myślą o harmonijnym wkomponowaniu w otoczenie. Stalowe akcenty, praktyczne blaty ze spieku kwarcowego oraz duże lustro optycznie powiększają przestrzeń. Kontrastem dla surowych materiałów jest wygodna, biała kanapa z miękkiej tkaniny boucle oraz tekstylia w odcieniach przygaszonej zieleni.

Detale, które nadają wnętrzu charakteru

Wzdłuż części dziennej biegnie czterometrowa półka z kamienia, osadzona na drewnianych kulach. Z kolei dekoracyjny regał na giętych stalowych wspornikach pełni funkcję ekspozycyjną dla książek oraz rodzinnych pamiątek.

Łazienka – połączenie minimalizmu i elegancji

W łazience nowoczesność przeplata się z subtelnymi detalami. Gładkie, wielkoformatowe okładziny ścienne współgrają z zaoblonymi narożnikami podwieszanego sufitu oraz dekoracyjną zasłoną przy wannie, tworząc atmosferę nawiązującą do luksusowych hoteli. Nie zabrakło tu także sztuki – ściany zdobią obrazy samej projektantki oraz artystów takich jak Dorota Ruta Zdanowicz, Dorota Wątkowska i Waldemar Pawlikowski.

Sypialnia – harmonia i kontrasty

W sypialni kluczowym motywem jest fala – pojawia się zarówno w tapicerowanym wezgłowiu łóżka, jak i w kształcie krzesła przy biurku. Całość uzupełnia kontrastująca z nowoczesnymi elementami secesyjna rozeta nad łóżkiem, dodająca wnętrzu unikalnego charakteru.

Pokój dzieci – kreatywność i funkcjonalność

Przestrzeń dziecięcego pokoju została zaprojektowana z myślą o równowadze pomiędzy uporządkowaną bazą a potrzebami najmłodszych mieszkańców. Kolorowe akcenty w postaci tapicerowanych detali i poduszek dekoracyjnych, ergonomiczne rozwiązania na lata oraz zasłony pozwalające na wydzielenie strefy odpoczynku tworzą komfortowe środowisko do nauki, zabawy i relaksu.

Mieszkanie na Jeżycach, zaprojektowane przez Dagmarę Zdanowicz, to doskonały przykład połączenia surowości industrialnych materiałów z domowym ciepłem. To przestrzeń, w której historia dzielnicy harmonijnie współgra z nowoczesnym designem i funkcjonalnością.

źródło: https://www.oyka.pl/ 
zdjęcia: https://zasoby.studio/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Wnętrza | Apartament | Poznań | whiteMAD na Instagramie  | Eklektyzm | Brutalizm | Minimalizm