Mieszkanie na poddaszu kamienicy. To królestwo bieli i czerni

Wnętrze zaprojektował Martin Gaberle z pracowni Komon architekti. Mieszkanie znajduje się na poddaszu kamienicy w Pradze w Czechach.

Kamienica, w której znajduje się mieszkanie zbudowana została w latach 30. Użytkowe poddasze stworzono tu w latach 90. XX wieku, jednak przebudowa wymagała poprawy. Ówcześnie powstało wiele małych pomieszczeń, których właściciel nie potrzebował. Dzięki ostatniej zmianie część z nich połączono tworząc bardziej przestronną przestrzeń.

Powstałe dwupoziomowe mieszkanie pełne jest niestandardowych rozwiązań. Aby uniknąć ingerencji w konstrukcję budynku zbudowano swego rodzaju czarną skrzynię, która z jednej strony pełni funkcję łazienki, a z drugiej jest elementem, który podtrzymuje schody i udostępnia przestrzeń do przechowywania.

Na dole mieszkania znajduje się otwarta kuchnia. Tuż obok strefa dzienna. Właściciel uwielbia tu oglądać filmy korzystając z ekranu projekcyjnego ukrytego pomiędzy dwoma słupkami konstrukcyjnymi. Wyższy poziom jest bardziej prywatny. Powstał tam czarny drewniany pomost, który łączy sypialnię z drugą łazienką. Atrakcją jest taras, na który można wyjść z sypialni korzystając z okna francuskiego.


Architekt ograniczył paletę materiałów do olejowanego forniru (czarna skrzynka), podłogi z forniru dębowego oraz lastryko, które zdobi blaty kuchenne. W pozostałych częściach domu dominuje biel. Unikalny charakter wnętrzu nadają widoczne elementy więźby dachowej i stalowe słupy. W sumie mieszkanie na poddaszu kamienicy ma 84 m kw. powierzchni.

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | whiteMAD na Instagramie

fot. Tomáš Slavík (www.tomasslavik.cz)