Jego wnętrze wypełniają ciepłe odcienie drewna, uzupełnione o nowoczesny design i metaliczne dodatki. Mieszkanie na krakowskim Podgórzu ma 51 m kw. Jego ostateczny wygląd poprzedzony był zmianami w układzie deweloperskim.
Prace nad projektem wnętrza architektka Małgorzata Wojtyczka rozpoczęła od zmian w układzie funkcjonalnym zaproponowanym przez dewelopera. Celem zmian było wydobycie potencjału przestrzeni, która nie pasowała do potrzeb inwestorów. Zlikwidowana została toaleta i pomieszczenie gospodarcze oraz jeden mniejszy pokój. Dzięki temu powstał duży salon z otwartą kuchnią, który pomieścił dwie zabudowy – jedną kuchenną i drugą gospodarczą, na czym bardzo zależało inwestorom.
Zmian w układzie było więcej. Architektka zdecydowała o przesunięciu ściany sypialni graniczącej z aneksem kuchennym, dzięki czemu udało się wydzielić przestrzeń na szafę wnękową. Rozbudowana łazienka pozwoliła zmieścić wannę.
Wygląd wnętrza jest efektem ścisłej współpracy Małgorzaty Wojtyczki i inwestorów. Zależało im na przytulnej przestrzeni, gdzie liczne schowki pozwolą na ukrycie małych i dużych sprzętów jak pralka czy suszarka. Miejsca do przechowywania ułatwiają zachowanie porządku i stały się charakterystycznymi elementami wnętrza.
Mieszkanie na Podgórzu z jednej strony jest spokojne, a z drugiej wypełnione atrakcyjnym designem. Inwestorzy chcieli wykorzystać we wnętrzu również swoje meble. Udało mi się wpleść do projektu toaletkę oraz szafkę nocną wykonaną przez klienta.
Projekt zakładał zastosowanie surowych materiałów jak stal i szkło w połączeniu z ocieplającym drewnem i fornirem. Dodatkowym elementem wykończenia jest tynk gliniany, który został położony na wszystkich ścianach oraz sufitach apartamentu. Na podłodze znalazły się drewniane deski, a fornir możemy znaleźć na meblach i zabudowach. W kuchni fronty zostały wykończone stalą, która nadaje jej niepowtarzalnego charakteru. Stal ociepla tynk widoczny na ścianie oraz blat wykonany ze spieku. Stalowa kuchnia jest tłem dla wyspy wykończonej fornirem – informuje Małgorzata Wojtyczka.
Zabudowa widoczna od wejścia, przechodząca przez korytarz do salonu jest wykonana z kawałków luster. Dzięki temu zabiegowi, udało się zachować jej obłą formę. W niej znalazła się szafa ubraniowa oraz miejsce na rzeczy gospodarcze. Część ta przechodzi w regał, w którym sprytnie ukryto biurko. Wszystkie stałe meble w mieszkaniu zostały zaprojektowane pod wymiar, również szafka telewizyjna ze szklanymi frontami, kanapa i łóżko.
W drugiej zabudowie, która ma początek w połowie korytarza znalazła się pralka i suszarka, dalej zabudowa przechodzi do kuchni. Tam znajduje się zabudowana lodówka oraz piekarnik z mikrofalą.
Zaprojektowane zabudowy nawiązują do siebie stylem i kształtem jednak materiały są do siebie przeciwstawne i dzięki temu równoważą się. Mieszkanie pomimo surowych materiałów nie jest zimne. Lustra na wejściu do mieszkania zapraszają, robią pierwsze wrażenie i oczywiście optycznie powiększają przestrzeń korytarza. Zabudowy w mieszkaniu grają pierwsze skrzypce, to od nich wyszłam projektując, a cała reszta, ruchome meble, oświetlenie i dodatki są ich dopełnieniem. Do wnętrza trafiło kilka klasyków jak stolik kawowy projektu Michela Dumasa dla francuskiego Roche Bobois z lat 70., komplet czterech krzeseł DSC 106 projektu Giancarla Pirettiego dla włoskiego Castelli z lat 60., krzesła barowe Tokyo zaprojektowane w 1985 r. przez Rodneya Kinsmana do londyńskiego klubu Groucho oraz mój ukochany Wassily Chair projektu Marcela Breuera – dodaje autorka projektu.
Mieszkanie na Podgórzu jest atrakcyjną wizualnie mieszanką styli. Projekt nawiązuje do modernizmu poprzez formy i materiały, do stylu japandi dzięki naturalności i prostocie, ale też puszcza oko do lat 70. XX wieku dzięki ruchomym meblom.
Otwartość inwestorów na nieszablonowe pomysły była dobrym pretekstem do wypracowania unikatowych rozwiązań, które zdecydowanie rozwinęły mnie jako projektanta i wzbogaciły mój język projektowy. Wynoszę z tej współpracy bardzo wiele satysfakcji, ale też równie dużo nauki i wniosków na przyszłość, które już owocują w bieżących realizacjach. Współprace tego typu nie zdarzają się na co dzień, co tym bardziej zobowiązuje nas do przesuwania naszych granic i wznoszenia się na wyżyny naszych możliwości – podsumowuje Małgorzata Wojtyczka.
_
O pracowni:
Wojtyczka Pracownia Projektowa to miejsce, gdzie funkcjonalność łączy się z kreatywnością. Założona w 2019 roku przez Małgorzatę Wojtyczkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pracownia od samego początku realizuje autorską wizję projektowania wnętrz, które nie tylko odpowiadają na potrzeby klientów, ale także inspirują, tworząc przestrzenie o głębokim znaczeniu. W ciągu kilku lat działalności, Wojtyczka Pracownia Projektowa zrealizowała setki projektów wnętrz – od przestrzeni prywatnych, takich jak mieszkania, domy czy apartamenty, po komercyjne, w tym restauracje, hotele i showroomy. Każdy projekt wyróżnia się starannością w detalach, umiejętnością łączenia różnych stylów, materiałów i kolorów, a także dbałością o funkcjonalność.
projekt: Małgorzata Wojtyczka
zdjęcia: Mood Authors
Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Kraków | Minimalizm | Detal | Meble | whiteMAD na Instagramie