Mieszkanie pełne światła

Mieszkanie pełne światła na Starym Grunwaldzie w Poznaniu

Mieszkanie pełne światła, tak w trzech słowach opisują swoją najnowszą realizacje architekci Maria Łuczkowska i Szymona Brzozowski z pracowni LBWA. Mieszkanie powstało na Starym Grunwaldzie, który jest uznawany za jedną z piękniejszych dzielnic Poznania. To właśnie tutaj w zaciszu małych uliczek i przydomowych ogrodów znajduje się zaprojektowane przez pracownię LBWA mieszkanie.

Już po pierwszej wizycie w mieszkaniu architekci poczuli drzemiący w nim potencjał. Ich uwagę zwróciło światło wpadające do mieszkania od strony przynależącego do budynku ogrodu oraz oryginalny dębowy parkiet. Zadaniem, z którym przyszło się zmierzyć architektom była zmiana układu funkcjonalnego. Pierwotnie mieszkanie podzielone było na dwa duże pokoje, kuchnię i łazienkę.

Inwestorom zależało na wyodrębnieniu dodatkowego pomieszczenia przeznaczonego na domowe biuro. W efekcie kuchnie przeniesiono i połączono z pokojem dziennym tworząc aneks. W miejscu, w którym pierwotnie znajdowała się kuchnia zaaranżowano mały gabinet oraz garderobę. Co ciekawe pierwotny otwór drzwiowy łączący dawną kuchnię z sypialnią nie został zamurowany dzięki czemu za frontami szafy znajdującej się w sypialni kryje się przejście do garderoby. Pod wpływem wrażeń jakie sprawiały w mieszkaniu wpadające od strony południowej światło oraz widok na przydomową zieleń architekci zaproponowali połączenie pokoju dziennego z sypialnią poprzez zaprojektowanie między nimi dużego przeszklenia. Rozwiązanie to dało poczucie większej przestronności.


Niezbędną prywatność zapewniają delikatne zasłony, choć jak sami właściwie przyznają, połączenie tych dwóch pomieszczeń, światło oraz poczucie dużej przestrzeni sprawiło, że rzadko czują potrzebę ich zasłaniania. Ze względu na układ funkcjonalny, w którym kuchnia stała się częścią pokoju dziennego architektom zależało na nadaniu jej formy uzupełniającej i spójnej, a nie dominującej. Niski ciąg kuchennych szafek z drewnianymi frontami w kolorze wędzonego dębu uzupełniony został prostą linią wiszących szafek w odcieniu ciepłej szarości.

Blat oraz delikatną opaskę ścienną wykonano z naturalnego kamienia. Lodówkę ukryto we wnęce dzięki czemu nie zaburza ona formy kuchni jako prostego mebla bedącego częścią salonu. W centralnym punkcie części dziennej znajdują się stół z krzesłami będącymi perełkami duńskiego designu. Meble te doskonale komponują się z regałem wykonanym przez lokalnych rzemieślników według indywidualnego projektu.

Strefę dzienną uzupełnia lekka i jasna sofa. Przestrzeń, w której pierwotnie znajdowała się łazienka została zaaranżowana w taki sposób, aby wyodrębnić dodatkowe małe pomieszczenie gospodarcze z miejscem na pralkę oraz podgrzewacz ciepłej wody. Takie rozwiązanie pozwoliło na stworzenie bardzo funkcjonalnej łazienki o czystej i prostej formie. Użyte materiały ograniczono do minimum.

Jasne, duże płytki tworzą jednolitą płaszczyznę na posadzce oraz ścianie z prysznicem i miską WC. Mocniejszy akcent stanowi drewniana szafka z kamiennym blatem i umywalką. Duże lustro dodatkowo rozświetla i powiększa przestrzeń. W całym mieszkaniu zachowano i odrestaurowano stary, dębowy parkiet. Tonacja mieszkania utrzymana jest w jasnych barwach z akcentami ciemnego drewna. Jak wam się podoba mieszkanie pełne światła autorstwa Marii i Szymona?

źródło: LBWA – Łuczkowska Brzozowski Wzornictwo Architektura / WWW.LBWA.PL
zdjęcia: Oni Studio / http://oni.com.pl 

Czytaj też: Polska | Poznań | Renowacja | Kamienica | Wnętrza | Meble