Mieszkanie pod mostem? To nie taki zły pomysł!

Mieszkanie pod mostem raczej nie kojarzy się zbyt dobrze. Chyba, że mamy na myśli luksusowy apartament podwieszony pod jednym z najpiękniejszych mostów w Szwecji. Właśnie na taki pomysł wpadli architekci ze studia Urban Nouveau!

Projekt dotyczy mostu Old Lindigö, który powstał w roku 1925 w celu połączenia stolicy Szwecji z pobliską wyspą Lindigö. Obecnie pełni funkcję przeprawy dla pieszych oraz jako most dla tramwajów. Ze względu na wiek i stan konstrukcji, władze zaproponowały wyburzenie mostu. Pomysł ten spotkał się z oburzeniem mieszkańców, którzy zwracają uwagę, że obiekt na stałe wpisał się w panoramę miasta, a jego zwolennicy przypominają, że Old Lindigö Bridge jest perłą szwedzkiej myśli technicznej. Most był bowiem inspirowany wieżą Eifflel’a i służył Szwedom przez blisko 100 lat.


W tym miejscu wkroczyli architekci z biura Urban Nouveau. Chcąc ratować most, postanowili zaprojektować pod nim luksusowe, przeszklone apartamenty, których sprzedaż może ufundować renowacje mostu. Miałoby ich powstać docelowo około 50. Dodatkowo na jego powierzchni miałby pojawić się park miejski. Służący jako kładka dla pieszych, a także miejsce spotkać i rekreacji. Obecnie nieznane są dalsze losy projektu. Pewne jest to, że jeśli inwestycja dojdzie do skutku, przysłowie „mieszkać pod mostem” nabierze w Szwecji nowego znaczenia!

materiały: http://www.un.se